Høylandet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Høylandet (kthjellim).


Høylandet
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Høylandet
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Lars Otto Okstad (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°43′V 12°20′L / 64.717°V 12.333°L / 64.717; 12.333 (Høylandet)Koordinatat: 64°43′V 12°20′L / 64.717°V 12.333°L / 64.717; 12.333 (Høylandet)
Sipërfaqja 755 km2
Popullsia 1.258 banorë 2004
Dendësia 1,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Hålling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1444
Høylandet is located in Norvegjia
Høylandet
Høylandet
www.hoylandet.kommune.no

Høylandet është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 755 km² dhe popullsi 1258 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]