Namsos

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Namsos (kthjellim).


Namsos
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Namsos

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Namsos
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Morten Stene (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°29′V 11°30′L / 64.483°V 11.500°L / 64.483; 11.500 (Namsos)Koordinatat: 64°29′V 11°30′L / 64.483°V 11.500°L / 64.483; 11.500 (Namsos)
Sipërfaqja 775 km2
Popullsia 12.498 banorë 2005
Dendësia 16,13 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Namsosing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1751
Vendndodhja
Namsos is located in Norvegjia
Namsos
Namsos
www.namsos.kommune.no

Namsos është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 775 km² dhe popullsi 12498 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Namsos – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]