Leka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Leka (kthjellim).


Leka
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Leka
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Arve Haug (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 65°5′V 11°37′L / 65.083°V 11.617°L / 65.083; 11.617 (Leka)Koordinatat: 65°5′V 11°37′L / 65.083°V 11.617°L / 65.083; 11.617 (Leka)
Sipërfaqja 110 km2
Popullsia 636 banorë 2004
Dendësia 5,78 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Lekværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 2022
Leka is located in Norvegjia
Leka
Leka
www.leka.kommune.no

Leka është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 110 km² dhe popullsi 636 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Leka – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]