Verdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Verdal (kthjellim).


Verdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Verdalsøra
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bjørn Iversen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°47′V 11°57′L / 63.783°V 11.950°L / 63.783; 11.950 (Verdal)Koordinatat: 63°47′V 11°57′L / 63.783°V 11.950°L / 63.783; 11.950 (Verdal)
Sipërfaqja 1.548 km2
Popullsia 14.094 banorë 2008
Dendësia 9,1 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Verdaling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0912
Verdalsøra is located in Norvegjia
Verdalsøra
Verdalsøra
www.verdal.kommune.no

Verdal është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1548 km² dhe popullsi 14094 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Verdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]