Meråker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Meråker (kthjellim).


Meråker
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Meråker
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Bård Langsåvold (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 63°26′V 11°50′L / 63.433°V 11.833°L / 63.433; 11.833 (Meråker)Koordinatat: 63°26′V 11°50′L / 63.433°V 11.833°L / 63.433; 11.833 (Meråker)
Sipërfaqja 1.274 km2
Popullsia 2.539 banorë 2004
Dendësia 1,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Meråkerbygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1636
Meråker is located in Norvegjia
Meråker
Meråker
www.meraker.kommune.no

Meråker është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1274 km² dhe popullsi 2539 banorë[1].

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

Projekte të tjera[redakto | redakto tekstin burimor]

  •  Commons: Meråker – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]