Lierne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Lierne (kthjellim).


Lierne
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Sandvika
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Arnodd Lillemark (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°22′V 13°36′L / 64.367°V 13.600°L / 64.367; 13.600 (Lierne)Koordinatat: 64°22′V 13°36′L / 64.367°V 13.600°L / 64.367; 13.600 (Lierne)
Sipërfaqja 2.962 km2
Popullsia 1.535 banorë 2004
Dendësia 0,52 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Libygg
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0512
Sandvika is located in Norvegjia
Sandvika
Sandvika
www.lierne.kommune.no

Lierne është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2962 km² dhe popullsi 1535 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Lierne – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]