Nærøy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Nærøy (kthjellim).


Nærøy
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Kolvereid
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Steinar Aspli (Sp)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°56′V 11°46′L / 64.933°V 11.767°L / 64.933; 11.767 (Nærøy)Koordinatat: 64°56′V 11°46′L / 64.933°V 11.767°L / 64.933; 11.767 (Nærøy)
Sipërfaqja 1.066 km2
Popullsia 5.240 banorë 2007
Dendësia 4,92 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Nærøyværing
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0104
Kolvereid is located in Norvegjia
Kolvereid
Kolvereid
www.naroy.kommune.no

Nærøy është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1066 km² dhe popullsi 5240 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Nærøy – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]