Røyrvik

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Røyrvik (kthjellim).


Røyrvik
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Trøndelag
Qarku Nord-Trøndelag
Kryeqëndra Limingen
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Morten Magnar Namsvatn (KrF)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 64°55′V 13°39′L / 64.917°V 13.650°L / 64.917; 13.650 (Røyrvik)Koordinatat: 64°55′V 13°39′L / 64.917°V 13.650°L / 64.917; 13.650 (Røyrvik)
Sipërfaqja 1.584 km2
Popullsia 499 banorë 2008
Dendësia 0,32 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1856
Limingen is located in Norvegjia
Limingen
Limingen
www.royrvik.kommune.no

Røyrvik është një komunëqarkun Nord-Trøndelag, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1584 km² dhe popullsi 499 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]