Jump to content

Rrethi i Bulqizës

Coordinates: 41°17′N 20°13′E / 41.28°N 20.21°E / 41.28; 20.21
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Rrethin e Bulqizës)

41°17′N 20°13′E / 41.28°N 20.21°E / 41.28; 20.21

link={{{të çon}}}

Rrethi i Bulqizës është njëri nga 36-të rrethet e Shqipërisë. Rrethi bën pjesë në Qarkun të Dibrës. Rrethi i Bulqizës ka 43,000 banorë (sipas 2004), një sipërfaqe prej 718 km² dhe kryeqendër Bulqizën.

Ndarja administrative

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrethi i Bulqizës përfshin nën administrimin e tij një bashki dhe shtatë komuna që janë: