Dallime mes rishikimeve të "Talini"

Jump to navigation Jump to search
1.455 bytes added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (Talin u zhvendos tek Talini. Arsyja)
{{QyteteQytet
|qytetiQyteti = Talin <br />= Tallinn
|emblema Gjuha vendase = Tallinn-herb.png
|Emri në gjuhën vendase =
|vendndodhja = Tallinn location.png
|Lloji i vëndbanimit = Qytet
|sheshi = Tallinn02.jpg
|popullsiaNofka = 415 416 =
|dëndësiaMoto = 2,587 =
|sipërfaqjaFIGURA-FLAMUR = Flag 158of Tallinn.svg
|cilishtetARTIKUJ-FLAMUR = Flamuri = i [[Estonia]]Talinit
|cilirrethe FIGURA-EMBLEMA = Tallinn greater Harjumaacoatofarms.png
|adresaekuvenditARTIKUJ-EMBLEMA = Stema rrugae nr.Talinit
|FIGURA-EMBLEMA-GJERËSIA =
|numriipostes = vetëm nr.
|prefiksiPamje = Tallinn old and new, Dec +3722006.jpg
|Përshkrimi i pamjes =
|faqezyrtareekuvendit = [http://www.tallinn.ee/ www.tallinn.ee]
<!--Administrimi territorial-->
|kryetarimomental = Edgar Savisaar
|sheshiShteti = Tallinn02.jpg = Estonia
|partiaudheheqese = Partia e Qendrës
|shënim Shteti federal =
|Rajoni =
|Qarku = [[Qarku Harju]]
|Bashkia =
|Komuna =
|Konteja =
|Komuniteti Autonom =
|Provinca =
|Distrikti =
|Kantoni =
|Departamenti =
<!--Sipërfaqja dhe Demografia -->
|Sipërfaqja = 159.2
|Sipërfaqja urbane =
|Sipërfaqja metropolitane=
|Sipërfaqja Tokë =
|Sipërfaqja Ujë =
|Popullsia = 416,144
|Dendësia = 2,614.0
|Zona urbane =
|Zona metropolitane =
<!-- Të dhëna-->
|Lartësia =
|Vendasit =
|Themelimi = 1154, qytet në [[1248]]
|Zona Kohore = [[UTC+2]]
|Ora Verore = [[UTC+3]]
|Kodi Postal =
|Prefiksi =
|Targa e automjeteve =
|Aeroporti =
|Kryetari i Bashkisë = [[Edgar Savisaar]]
|Asambleja rajonale =
|partiaudheheqesePartia udhëheqëse = = Partia e Qendrës
|faqezyrtareekuvenditWebFaqja = = [http://www.tallinn.ee/eng www.tallinn.ee]
|E-Posta =
|Harta_foto = Eesti_tallinna_linn.png
<!--Harta-->
|përshkrimi_harta =
|harta_gjerësi =
|harta = Estonia
|CoordAddon = type:city(416144)_region:EE
<!--Koordinatat Mënyra #1-->
| gjer_g=59 | gjer_m=26 | gjer_s=14 | gjer_dr =N
| gjat_g=24 | gjat_m=44 | gjat_s=43 | gjat_dr =E
}}
 
'''Talini''' është [[kryeqyteti]] dhe qyteti më i madh i [[Estonia|Estonisë]] me sipërfaqe prej 159.2 km² dhe popullsi prej 415 416 banorësh. Gjendjet në pjesën veriperëndimore të Estonisë, 80 km më në jug se [[Helsinki]]. Qyteti i vjetër i Talinit është një ndër qytetet e vjetra më të ruajtura në Evropë, dhe vizitohet nga më shumë se 1 milion turistë çdo vit.
 

Menyja e lëvizjeve