Dallime mes rishikimeve të "Euklidi"

Jump to navigation Jump to search
675 bytes added ,  7 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
No edit summary
<!-- {{Leter shënim|}} -->
{{Leter Tabela Fund}}
'''Euklidi''' (Euklidi i Aleksandrisë / [[Greqishtja e lashtë|gr.]] ''Εὐκλείδης'' rreth [[365 p.e.s.|365]] – [[275 p.e.s.|275]] p.e.s.) ështëi quajtur gjithashtu themeluesEuklidi i metodësAleksandrisë aksiomatikepër gjeometridalluar atë nga Euklidi i Megara, ishte një matematikan grek, shpesh i referuara si "Ati i Gjeometri". Ai ishte aktiv në Aleksandri gjatë sundimitgjithaPtolemeut njohuritëI gjeometrike(323-283 porpes). '''Elementët''' është një nga veprat më me ndikim në historinë e matematikës, duke shërbyer si libër mësimi kryesor për matematikën mësimdhënëse (sidomos gjeometri) nga koha edhee matematikepublikimitkohëstij deri vet ifund përmblodhi dheshekullit i19-të sistematizoiose13fillim libratë shekullitcillat20-të. njihen[1] me[2] titullin[3 ] Në ''Elementet'Elementët''', Euklidi konkludoi parimet e atë që tani quhet gjeometri Euklidiane nga një grup i vogël i aksiomave. Euklidi gjithashtu shkroi vepra në perspektivë, seksione konik, gjeometrinë sferike, teoria e numrit dhe ashpërsi..
 
"Euklidit" është versioni anglicized i emrit grek Εὐκλείδης, do të thotë "i njohur, festohet". [4
 
== Shiko dhe këtë ==
aiAi qendronteqëndronte gjategjatë gjithe kohes ne internet dhe me i pod-in e tij ai arrti te bente shpikje tereja ne gjeometri duke i dhene brezeve te reja nje arsye per ta MALLKUAR.
== Lidhje të jashtme ==
* [http://www-groups.dcs.st-and.ac.uk/~history/Mathematicians/Euclid.html Euclid entry] -''anglisht''- gupë punuese

Menyja e lëvizjeve