Dallime mes rishikimeve të "Qazim Koculi"

Jump to navigation Jump to search
100 bytes added ,  3 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
 
==Jeta ==
Lindi më 14 prill 1883<ref name=":0">[[Kastriot Dervishi|Dervishi K]]., [[Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet|''Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet'']], Tiranë: 55, 2012, fq. 153, ISBN 978-9943-56-22-5</ref> në fshatin Kocul në kohën e [[Perandoria Osmane|Perandorisë Osmane]], i biri i Muhamet KociutKoçiut.<ref>[[Ago Agaj|Agaj A.]], Lufta e Vlorës: tregim i njëj pjesëmarrësi, Harmony Printing Ltd., 1960</ref> Arsimin fillor dhe plotor e kreu në Vlorë. Studimetdhe me ndihmën e larta[[Syrja ibej Vlora|Syrja bej Vlorës]] vijoi dhe përfundoi studimet e larta në Akademinë e Lartë Ushtarake të Stambollit, pas të cilës fitoi gradën ''Teğmen''/Nëntoger. U emërua më pas në Marinën Ushtarake të Perandorisë Osmane, ku fitoi gradën e ''Üsteğmen''/Togerit. Më 1909 nuk i bindet një urdhri ushtarak të një eprori të tij gjatë një beteje detare në [[Preveza|Prevezë]], për t`iu dorëzuar flotës italiane, ku luftoi heroikisht me torpendierën e tij të vjetër.<ref name="ev">[[Eqrem bej Vlora|Vlora E.]], [[Kujtime 1885-1925 (Eqrem bej Vlora)|''Kujtime: 1885-1925'']], Tiranë: IDK, 2008, fq. 470. ISBN 99927-780-6-7</ref>
 
Pas nxjerrjes së urdhër-arrestit nga komanda perandorake, Koculi arratiset për në [[Argjentina|Argjentinë]], ku qëndron nga 1909 e deri më 1913. Kthehet në Vlorë, pasi iu përgjigj një thirrjeje të [[Ismail Qemali]]t, ku caktohet drejtor të portit të Vlorës, detyrë të cilën e kreu deri në çastin që porti u mor në administrim nga italianët në tetor të vitit 1914.
[[Kategoria:Myslimanë shqiptarë]]
[[Kategoria:Njerëz nga Vlora]]
[[Kategoria:Ushtarakë shqiptarë]]
7.597

edits

Menyja e lëvizjeve