Dallime mes rishikimeve të "Rrethi i Lushnjes"

Jump to navigation Jump to search
v
ska përmbledhje të redaktimeve
v
[[Skeda:AlbaniaLushnje{{Korniza|Lushnjë District.pngsvg|right250px|thumbright|Rrethi i Lushnjes]]Lushnjës}}
'''Rrethi i LushnjesLushnjës''' është njëri nga [[Rrethet e Shqipërisë|36-të rrethet]] e [[Shqipëria|Shqipërisë]]. Rrethi bën pjesë në [[Qarku i Fierit|Qarkun të Fierit]]. Rrethi i LushnjesLushnjës ka 143,000 banorë (sipas [[2004]]), një sipërfaqe prej 712 km<sup>2</sup>² dhe kryeqendër [[Lushnje]]n.
 
==Ndarja Administrative==
 
== Ndarja Administrativeadministrative ==
Rrethi i Lushnjes përfshin nën administrim 2 bashki dhe 14 komuna që janë:
* '''[[Bashkia Divjakë]]'''
 
* '''[[Bashkia DivjakëLushnje]]'''
* [[BashkiaKomuna LushnjeAllkaj]]
* [[Komuna AllkajBallagat]]
* [[Komuna BallagatBubullimë]]
* [[Komuna BubullimëDushk]]
* [[Komuna DushkFier-Shegan]]
* [[Komuna FierGolem-SheganLushnje]]
* [[Komuna Golem-LushnjeGrabjan]]
* [[Komuna GrabjanGradisht]]
* [[Komuna GradishtHysgjokaj]]
* [[Komuna HysgjokajKarbunarë]]
* [[Komuna KarbunarëKolonjë]]
* [[Komuna KolonjëKrutje]]
* [[Komuna KrutjeRemas]]
* [[Komuna RemasTërbuf]]
*[[Komuna Tërbuf]]
 
 
== Lidhje te jashtme ==
[http://www.qarkufier.gov.al Këshilli i Qarkut Fier]
 
== Shiko edhe ==
{{Shqipëria}}
{{AL-gjeo-cung}}
{{Shqipëria}}
 
<!--[[sq:Rrethi i Lushnjës]]-->
 
[[Kategoria:Rrethe në Shqipëri|L]]
 
[[cs:Okres Lushnjë]]

Menyja e lëvizjeve