Kostaq Kota

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Kostaq Kotta)
Jump to navigation Jump to search
Kostaq Kota
Koço Kotta.jpg
Kryeministër
10 shtator, 1928 – 5 mars, 1930
Paraardhësi: jozyrtarisht Hiqmet Delvina
Pasardhësi: Pandeli Evangjeli
9 nëntor, 1936 – 7 prill, 1939
Paraardhësi: Mehdi Frashëri
Pasardhësi: Xhaferr Ypi
Ministër i Punëve të Brendshme
11 maj, 1928 – 13 janar, 1930
Paraardhësi: Abdurraman Dibra
Pasardhësi: Musa Juka
Zëvendësisht ministër i Punëve Botore
9 nëntor, 1936 – 7 prill, 1939
Paraardhësi: Ndoc Naraçi
Pasardhësi: Izedin Beshiri
Kryetar i Dhomës së Deputetëve
1 qershor, 1925 – 7 qershor, 1928
Paraardhësi: Petro Poga, Eshref Frashëri
21 nëntor 1932 – 10 shkurt 1937
Pasardhësi: Pandeli Evangjeli
Zëvendësisht ministër i Arsimit
3 mars – 15 prill 1924
Paraardhësi: Rexhep Mitrovica
Pasardhësi: Fahri Rashiti
Të dhënat personale
Lindi më: 1889
Lindi në: Korçë, Perandoria Osmane
Vdiq më: 1949
Vdiq në: Burgu i Burrelit, Republika Popullore e Shqipërisë
Kombësia: Shqiptar
Profesioni: Politikan

Kostaq ose Koço Kota (Korçë, 1889 - Burgu i Burrelit, 1949) ka qenë senator, kryetar i Kuvendit, ministër dhe kryeministër shqiptar.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U lind në Korçë në vitin 1889. I ati i Koços, quhej Nuçi Kota dhe në atë kohë ai merrej me tregti lëkurësh e importe të ndryshme nga Italia dhe Greqia. Koço ishte fëmija i dytë nga tre djem dhe një vajzë që kishte Nuçi Kota. Mësimet e para Kota i kreu në qytetin e lindjes në Korçë dhe më pas ai shkoi në Greqi dhe vazhdoi Universitetin në Athinë, ku u diplomua në Shkencat Politike.

Në vitin 1912 Kota iu përgjigj thirrjes së Ismail Qemalit dhe mori pjesë në administratën e tij duke punuar si Kryesekretar i Ministrisë së Arsimit në Qeverinë që kryesohej nga vetë Ismail Qemali.

Në vitin 1920-të, Koço Kota mori pjesë në Kongresin e Lushnjes si deputet i Korçës ku u zgjodh dhe Sekretar i Kongresit. Nga viti 1921 deri në 1923 ai ishte prefekt i prefekturës së Beratit. Në vitin 1924 u emërua Ministër i Punëve Publike. Pas ngjarjeve të qershorit 1924, ai u largua nga Shqipëria për në Greqi. Mbas rrëzimit të qeverisë së Fan Nolit Kota u kthye në postin e tij ministror. Ai shërbeu si Ministër i Arsimit në janar 1925. Në zgjedhjet parlamentare të vitit 1925, Kota u zgjodh deputet i Korçës.

Kostaq Kota ishte kryetar i Parlamentit 1925-1928 dhe 1930-1936.

Ai ishte Kryeministër i Shqipërisë 10 shtator 1928 - 5 mars 1930 dhe 9 nëntor 1936 - 7 prill 1939 si dhe Ministër i Brendshëm gjatë periudhave kohore 11 maj 1928 - 1 shtator 1928 dhe 5 shtator 1928 - 13 janar 1930. Gjithashtu ishte senator i Senatit të Dhomës së Këshillit Kombëtar të Shqipërisë nga 27 mars 1920 deri më 20 dhjetor 1920. [1]

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Koço Kota u rrëmbye në Selanik, Greqi, në 1945 nga tre agjentë (një shqiptar, një sovjetik dhe një grek), të cilët vepronin për llogari të qeverisë komuniste shqiptare. Ai u çua në Shqipëri ku iu nënshtrua një gjyqi special të drejtuar nga Koçi Xoxe, asokohe Ministër i Brendshëm. Ndërsa prokuroria kërkoi dënim me vdekje, gjykata speciale e dënoi me 30 vjet burg. Kota u dërgua në burgun famëkeq të Burrelit (ndërtimin e të cilit, ironikisht, e kishte firmosur ai vetë në cilësinë e kryeministrit), ku u torturua në mënyrë çnjerëzore deri sa vdiq 4 vjet më vonë, në 1949.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ligjvënësit shqiptarë 1920-2005 Arkivuar 13 shkurt 2009 tek Archive-It - Republika e Shqipërisë KUVENDI
  2. ^ Gazeta Dita (31 maj 2016). "Kryeministri që u rrëmbye dhe vdiq në burgun që ndërtoi vetë". Marrë më 4 nëntor 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)


Society.svg Ky artikull në lidhje me Politika është i cunguar. Mund të ndihmoni Wikipedinë duke e përmirësuar.