Përmbytjet në Evropë (2021)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Përmbytjet në Evropë 2021
Lumi Aare në Zvicër më 15 korrik 2021 gati në dalje nga shtrati
Data12 korrik 2021–akoma
VendndodhjaBelgjika
Franca
Gjermania
Italia
Luksemburgu
Holanda
Zvicra
Mbretëria e Bashkuar
Vdekje130 (total)
106 (në Gjermani)[1]
23 (në Belgjikë)[2]
1 (në Itali)[3]
Dëmtim i pronës200,000 prona pa energji elektrike[4]

Përmbytjet në Evropë 2021 janë një seri përmbytjesh të rënda që filluan më 12 korrik 2021. Ato kanë prekur disa pellgje lumenjsh, duke filluar në Mbretërinë e Bashkuar përpara se të përhapeshin në Belgjikë, Francë, Gjermani, Luksemburg, Holandë, Zvicër dhe Itali.[5] Dëmtimi ishte veçanërisht i rëndë në Gjermani ku të paktën 106 njerëz vdiqën dhe rreth 1.300 të tjerë nuk janë gjetur deri më 16 korrik.[6] Të paktën 130 njerëz kanë vdekur nga përmbytjet, duke përfshirë 106 në Gjermani, 1 në Itali dhe 23 në Belgjikë.[7][8]

Shiu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 14-15 korrik 2021, shi i madh ra në të gjithë Gjermaninë perëndimore dhe Holandën fqinje, Belgjikën dhe Luksemburgun. Një kompleks stuhish u zhvendos në lindje nga Franca në Gjermani dhe u bllokua në rajon për dy ditë. Reshjet ishin më intensive në Nordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Palatine në Gjermani ku akumulimet mesatarisht ishin 100 to 150 millimetres (3.9 to 5.9 in), ekuivalente me një shi që mund të bjerë për më shumë se një muaj. Në Reifferscheid, 207 millimetres (8.1 in) ra brenda një periudhe nëntë orëshe ndërsa Këln vëzhgoi 154 millimetres (6.1 in) në 24-orë. Sipas shërbimit të motit gjerman, disa nga rajonet e prekura nuk kanë parë reshje të kësaj madhësie në mbi 100 vjet.[9] Përmbytjet filluan në Belgjikë, Gjermani, Holandë dhe Zvicër më 14 korrik 2021 pas reshjeve rekord të shiut në Evropën Perëndimore, duke shkaktuar që lumenj të shumtë të dilnin nga shtretërit e tyre.

Ndikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Belgjikë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 15 korrik, të gjithë banorët e Liège, zona e tretë më e madhe urbane në Belgjikë me një popullsi prej afro 200,000, u nxitën të evakuoheshin mes frikës se lumi Meuse mund të dilte nga shtrati i tij dhe se një digë ure mund të shembet.[10][11] Asnjë automjet nuk lejohej të hynte në qendër të qytetit të Liège, trafiku u lejua të largohej vetëm si pjesë e evakuimit.[12] Nga 16 korriku, disa komunave më të vogla në Provincën Limburg iu dha gjithashtu urdhri për t'u evakuuar.[13] Përveç kësaj, për shkak të përmbytjes së madhe, një numër komunash në provincat Liège dhe Namur mbetën pa ujë të pijshëm nga çezmat.[14] Rreth 41,000 familje kanë mbetur pa energji elektrike në Wallonia. Një tren pasagjerësh i zbrazët u zhvendos nga shinat në Grupont kur kordoni u la nga ujërat e përmbytjes.[15] Linja Charleroi-Namur-Liège dhe të gjitha linjat hekurudhore në Belgjikë në jug-perëndim të asaj linje, ishin të mbyllura.[16] Dëmet e përgjithshme në rrjetin hekurudhor u vlerësua se do të duheshin disa javë për t'u riparuar.[17] Vlerësimet e hershme treguan gjithashtu për dëmtime të mëdha në sektorin bujqësor të vendit, duke përfshirë efektet afatgjata si erozioni i tokës. Gjatë vetë përmbytjes, fermat dhe bagëtia duhej të evakuoheshin dhe shumë fusha u dëmtuan dhe të korrat u shkatërruan nga përmbytja.[18]

Circuit de Spa-Francorchamps pësoi dëme në rrugët e hyrjes dhe në infrastrukturën e tij digjitale të sigurisë.[19] Ky qark pritet të organizojë Çmimin e Madh të Belgjikës 2021 më 29 gusht.[20]

Kryeministri belg Aleksandër De Croo shpalli 20 korrikun një ditë kombëtare zie.

Në Gjermani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dëmtimi nga përmbytja në Hagen, Gjermani.

Këto përmbytje janë ndër katastrofat natyrore më vdekjeprurëse në Gjermani në kujtesën e gjallë.[21][22][23] Deri më 16 korrik, 1,300 njerëz janë ende të zhdukur,[24] pjesërisht për shkak të rrjeteve mobile që ishin në prishje në disa rajone që e bën të vështirë thirrjen e njerëzve.[25] Rreth 15,000 policë, ushtarë dhe punonjës të shërbimit të urgjencës janë vendosur në Gjermani për të ndihmuar në kërkimin dhe shpëtimin.[26]

Në Gjermani, gjashtëdhjetë njerëz vdiqën në Rheinland-Pfalz dhe dyzet e tre të tjerë në Nordrhein-Westfalen.[27] Westnetz, rrjeti më i madh i shpërndarjes së energjisë në Gjermani, tha më 15 korrik se 200,000 prona në rajonin e Nordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Pfalz ishin pa energji,[28] dhe se do të ishte e pamundur të riparohen nënstacionet derisa të pastrohen rrugët.[29] Më 16 korrik, rreth 102,000 njerëz ishin ende pa energji.[30] Deutscher Wetterdienst tha se sasia e shiut në disa zona të Gjermanisë ishte më e larta për mbi 100 vjet. Ata parashikuan më pak shi në zonat e prekura në 16 korrik.[31] Ata raportuan se disa zona kishin marrë reshjet mesatare të një muaji në një ditë.[32]

Dëmi më i madh nga përmbytja ishte në rrethin e Ahrweiler, Rheinland-Pfalz, ku lumi Ahr u ngrit, duke shkatërruar shumë ndërtesa dhe duke vrarë të paktën 18 njerëz.[33] Më 14 korrik, qyteti i Hagen shpalli gjendjen e jashtëzakonshme, pasi lumi Volme filloi të dilte nga shtrati i tij. Fshati Kordel në Trier-Saarburg, i cili ka rreth 2,000 banorë, është ndërprerë plotësisht.

Më 15 korrik, shërbimet e trenit Thalys për në Gjermani u pezulluan,[34] dhe Deutsche Bahn tha se shumë shërbime hekurudhore në Nordrhein-Westfalen u anuluan gjithashtu.[35] Deutsche Bahn raportoi se mbi 600 kilometres (370 mi) i pistës u prek në Nordrhein-Westfalen. Linjat Këln-Wuppertal-Hagen-Dortmund dhe Këln–Bon Hauptbahnhof–Koblenz u mbyllën. Linja Këln-Bon Beuel-Koblenz mbeti e hapur, por trenat iu nënshtruan vonesës dhe anulimit. Klientëve iu kërkua të shmangnin udhëtimet brenda dhe në Rhein e Veriut-Westfalen me tren.[36]

Blessem [de], një Stadtteil i Erftstadt, ujërat e përmbytjes së lumit Erft përmbytën një gurore në 16 korrik, duke çuar në një rrëshqitje të madhe në tokë me disa njerëz që raportohet të jenë vrarë.[37][38] Rreth 40 metra nga Bundesautobahn 1 aty pranë u shkëputën dhe ranë në Erft, por asnjë makinë nuk ishte në autostradë pasi ajo ishte e mbyllur. Ekspertët shprehën shqetësime më 15 korrik se Steinbachtal Dam [de] ishte e paqëndrueshme dhe mund të shpërthente, dhe 4500 njerëz u evakuuan në mënyrë preventive nga pjesë të Euskirchen,[39] dhe më vonë disa mijëra të tjerë nga pjesë të Rheinbach dhe Swisttal.[40] Drone u përdorën për ta inspektuar digën, por megjithëse nuk u gjetën çarje, politikanët vendas thanë se situata që deri më 16 korrik mbetet "kritike".[41] Disa diga të tjera në Nordrhein-Westfalen si diga Rur gjithashtu ishin të tejmbushura, por pa shqetësime për integritetin e tyre strukturor.

Në Itali[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stuhitë gjithashtu arritën në Italinë Verilindore dhe shkaktuan dëme në kulturat bujqësore. Në Trentino-Alto Adige, një pemë e rënë dëmtoi një teleferik dhe disa rrugë u ndërprenë, dhe në Veneto u vra një person.[42]

Në Luksemburg[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Luksemburg, 2,000 njerëz u evakuuan nga shtëpitë e tyre në Echternach dhe Rosport.[43]  Shumë shtëpi në Mersch, Beringen dhe Rollingen humbën furnizimin me energji elektrike.[44]

Në Holandë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përmbytja e Geul në qendër të Valkenburg, Holandë

Në Holandë, lumi Maas pranë Limburgut arriti nivelin e tij më të lartë të verës në mbi njëqind vjet, sipas autoriteteve, dhe pritej që deri më 15 korrik të tejkalonte rekordet e dimrit të vendosura më 1993 dhe 1995.[45] Më 14 korrik, Instituti Meteorologjik Mbretëror Hollandez dha një paralajmërim më të lartë të koduar për Limburgun. Ai u ul në një paralajmërim të verdhë rreth orës 03:50 me kohën lokale më 15 korrik. Pjesa më e madhe e pjesës tjetër të Holandës kishte një paralajmërim të verdhë për shi më 15 korrik.[46] Mbi 400 shtëpi në Limburg humbën energjinë sipas kompanisë elektrike Enexis. Deri më 16 korrik 2021, evakuimet masive filluan në Limburg dhe u vendos një personel ushtarak prej 300 vetash.

Më 16 korrik, një zhytje në Kanalin Juliana u thye, duke çuar në zbrazjen e disa fshatrave në Limburg. Qeveria holandeze shpalli përmbytjen si një katastrofë zyrtare. Spitali kryesor në Venlo u evakuua si një masë paraprake kundër përmbytjeve nga Maas. Reshjet e shiut ishin mbi 100 millimetres (3.9 in) në ditë dhe 200 millimetres (7.9 in) gjatë tri ditëve, thuhet të jetë një ngjarje një herë në mijëvjeçar.[47]

Në Zvicër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Video e një lumi të dalë nga shtrati (Aare) në Thun, Zvicër, më 13 korrik 2021.

Më 15 korrik, shërbimi i motit i Zvicrës paralajmëroi se përmbytjet në vend do të përkeqësohen gjatë ditëve të ardhshme, potencialisht të barabarta me nivelet e "përmbytjes së shekullit" të vitit 2005 dhe se ekzistonte një rrezik veçanërisht i lartë i përmbytjes në Liqenin Biel, Liqenin Thun dhe Liqeni i Lucernit, si dhe rreziku i rrëshqitjeve të dheut.[48] Atë ditë, niveli i ujit në Liqenin e Lucernit arriti nivelin më të lartë të paralajmërimit.[49]

Në Mbretërinë e Bashkuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niveli i ulët që shkaktoi përmbytjen e rëndë në të gjithë Evropën perëndimore lëvizi së pari mbi Mbretërinë e Bashkuar më 12 korrik, duke rezultuar në më shumë se mesatarja totale e reshjeve mujore të reshjeve për t'u regjistruar në një periudhë 24-orëshe në të gjithë pjesët e vendit.[50] Veçanërisht përmbytje të ashpra u raportuan në zonën e Londrës 47.8 mm (1.88 in) e reshjeve u regjistrua më 12 korrik në Kew, duke shënuar ditën e tretë më të lagësht për këtë stacion moti dhe më të lagështin që nga 6 korriku 1983 Putney në Londër dhe Chipstead në Surrey regjistruan më shumë se 31 mm (1.2 in) të reshjeve në një periudhë një-orëshe, ndërsa zonat e tjera të Londrës regjistruan mbi 76.2 mm (3.00 in) e shiut në 90 minuta.[51] Brigada e Zjarrit të Londrës mori më shumë se 1.000 telefonata në lidhje me incidentet e përmbytjes, ndërsa shtëpitë u evakuuan dhe makinat u zhytën nga ngritja e ujërave të shpejta.

Reshjet e mëdha të shiut bënë që sistemet e kanalizimeve të vërshojnë, në pamundësi për të përballuar intensitetin e papritur të reshjeve, duke rezultuar në përmbytjen e rrugëve dhe ndërtesave nga ujërat e zeza të papërpunuara. Thames Water mori më shumë se 2,500 thirrje në lidhje me ujërat e zeza të tejmbushura, duke deklaruar se reshjet kishin tejkaluar aftësinë për të hartuar sistemin e tyre të ujërave të zeza; reshjet më të mëdha të shiut ndodhën afër baticës, duke rezultuar në kanalizime që zbrazeshin në lumin Thames duke mos qenë në gjendje ta bënin këtë. Në Notting Hill, ujërat e përmbytjeve u rritën me 1.5 ft (0,46) m) në më pak se pesë minuta.

Përgjigjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Imazhe satelitore të BE-së

Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se ajo ishte "e tronditur nga katastrofa që kaq shumë njerëz në zonat e përmbytjes duhet të durojnë" dhe se "simpatia e saj shkon për familjet e të vdekurve dhe të të zhdukurve". Më 16 korrik, Ministria Gjermane e Mbrojtjes shpalli gjendjen e jashtëzakonshme në pjesët e vendit që u prekën më shumë.[52]

Malu Dreyer, ministri-president i shtetit Rhineland-Palatinate, i tha parlamentit rajonal: "Ka njerëz të vdekur, ka njerëz të zhdukur, ka shumë që janë ende në rrezik. Ne kurrë nuk kemi parë një katastrofë të tillë. Është vërtet shkatërruese."[53][54] Më 15 korrik, çifti mbretëror belg Mbreti Philippe dhe Mbretëresha Mathilde udhëtoi për në Chaudfontaine, e cila ishte goditur veçanërisht keq nga përmbytja.[55]

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen,[56] Presidenti i Këshillit të BE Charles Michel dhe Komisioneri Evropian për Menaxhimin e Krizave Janez Lenarčič shpejt të gjithë dhanë deklarata ngushëllimesh për viktimat dhe se Bashkimi Evropian ishte i gatshëm të ndihmonte.[57] Pas një kërkese belge, Mekanizmi i Mbrojtjes Civile të Bashkimit Evropian u aktivizua më 14 korrik, dhe një helikopter dhe një ekip shpëtimi përmbytjes u dërguan nga Franca në Belgjikë menjëherë pas kësaj. BE siguroi gjithashtu hartën satelitore të zonave të prekura.[58]

Kryeministri britanik Boris Johnson gjithashtu tha se MB ishte e gatshme të siguronte ndihmë ndërsa Italia dhe Austria ofruan të dërgojnë ekipet e shpëtimit nga përmbytjet në zonat e prekura në Belgjikë.[59] Papa Françesku dërgoi ngushëllime dhe po lutej për të plagosurit dhe të zhdukurit, si dhe për ata që kishin humbur jetesën e tyre.

Zjarrfikës italianë u dërguan në Belgjikë për të shpëtuar viktimat e përmbytjes që goditi Evropën Qendrore shpëtuan të paktën 40 njerëz në Tillf, një zonë në jug të Liège. Zjarrfikësit evakuuan njerëzit që ishin bllokuar në shtëpitë e tyre dhe në një shtëpi pleqsh.[60]

Antonio Navarra, klimatolog në Universitetin e Bolonjës dhe president i fondacionit të Qendrës Euro-Mesdhetare mbi Ndryshimet Klimatike tha se ekziston një korrelacion i qartë midis rritjes së përqendrimit të CO2atmosferë dhe frekuencës dhe intensitetit të përmbytjeve, valëve të nxehtësisë dhe periudhat e thatësirës.[61]

Kampingu në Rosport u desh të evakuohej me urgjencë herët në mëngjes të enjten. Gjashtë persona u sollën në një strehë emergjente në qendrën kulturore Osweiler. Qendra sportive Rosport u përdor gjithashtu si strehim urgjent për njerëzit që u detyruan të linin shtëpitë e tyre. Kryebashkiaku Romain Osweiler i Rosport shpjegoi që të dy ndërtesat ishin zgjedhur sepse ato ishin të arritshme për njerëzit në të gjithë komunën.[62]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Flutkatastrophe: Bereits mehr als 100 Tote" [Katastrofa e përmbytjes: më shumë se 100 të vdekur]. tagesschau.de (në gjermanisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 2. ^ "Inondations en Wallonie: au moins 23 morts, plus de 41.000 ménages sans électricité (direct)" [Përmbytjet në Wallonia: të paktën 23 të vdekur, më shumë se 41,000 familje pa energji elektrike (direkt)]. Le Soir (në frëngjisht). Brussels. 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 3. ^ "Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia" [Moti i keq në veri, dëme dhe një viktimë në Veneto. Pema bie mbi një teleferik]. Rainews (në italisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 4. ^ "Germany and Belgium floods: At least 33 dead and more than 70 missing after heavy rain" [Përmbytjet në Gjermani dhe Belgjikë: Të paktën 33 të vdekur dhe më shumë se 70 të zhdukur pas shiut të madh]. Sky News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 5. ^ "More flooding for Europe" [Më shumë përmbytje për Evropën]. BBC Weather (në anglisht). BBC. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 6. ^ "Europe floods: At least 120 dead and hundreds unaccounted for" [Përmbytjet në Evropë: Të paktën 120 të vdekur dhe qindra të pagjetur]. BBC News (në anglisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021 – nëpërmjet www.bbc.co.uk.
 7. ^ "Germany floods: At least 42 dead and dozens missing after record rain" [Përmbytjet në Gjermani: Të paktën 42 të vdekur dhe dhjetëra të zhdukur pas një shiu rekord]. BBC (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 8. ^ Morris, Loveday; Hassan, Jennifer (15 korrik 2021). "Severe flooding sweeps Germany and Belgium, killing at least 46 amid 'unusual' rains" [Përmbytjet e mëdha përfshijnë Gjermaninë dhe Belgjikën, duke vrarë të paktën 46 mes shirave 'të pazakontë']. The Washington Post (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 9. ^ Nadine Schmidt, Schams Elwazer, Barbara Wojazer, and Sharon Braithwaite (16 korrik 2021). "1,300 people assumed missing in one German district after deadly floods hit Western Europe" [1,300 njerëz supozohen të zhdukur në një rreth gjerman pasi përmbytjet vdekjeprurëse goditën Evropën Perëndimore] (në anglisht). CNN. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 10. ^ Eddy, Melissa (15 korrik 2021). "Floods in Germany and Other Parts of Western Europe Leave at Least 40 Dead" [Përmbytjet në Gjermani dhe pjesë të tjera të Evropës Perëndimore lënë të paktën 40 të vdekur]. The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 11. ^ "'Leave if you can': Mayor of Liège seeks to evacuate city" ['Largohuni nëse mundeni': Kryetari i Komunës së Liège kërkon të evakuojë qytetin]. The Brussels Times (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 12. ^ "Une partie de la ville de Liège en cours d'évacuation après les inondations" [Një pjesë e qytetit të Liège që evakuohet pas përmbytjeve]. www.20minutes.fr (në frëngjisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 13. ^ Walker, Lauren (16 korrik 2021). "Damage severe weather: At least 14 dead, four missing and thousands without electricity" [Dëmtimi i motit të rëndë: Të paktën 14 të vdekur, katër të zhdukur dhe mijëra pa energji elektrike]. The Brussels Times (në anglisht). Brussels. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 14. ^ "Severe rainfall: Tap water in some Walloon municipalities now undrinkable" [Reshje të mëdha shiu: Uji i çezmës në disa komuna të Vallonit tani nuk pihet]. The Brussels Times (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 15. ^ "Railways flooded in Western Europe" [Hekurudhat përmbyten në Evropën Perëndimore] (në anglisht). Raitech. 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 16. ^ Burroughs, David (16 korrik 2021). "German and Belgian networks disrupted by devastating flood" [Rrjetet gjermane dhe belge u prishën nga përmbytja shkatërruese] (në anglisht). International Railway Journal. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 17. ^ "Flooding latest: 14 dead, four missing and thousands without electricity" [Përmbytjet më të fundit: 14 të vdekur, katër të zhdukur dhe mijëra pa energji elektrike]. The Bulletin (në anglisht). Brussels. 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 18. ^ Hope, Alan (16 korrik 2021). "Heavy rainfall and flash floods: another catastrophe for farmers?" [Reshje të mëdha shiu dhe përmbytje të menjëhershme: një tjetër katastrofë për fermerët?]. The Brussels Times (në anglisht). Brussels. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 19. ^ "Formule 1-circuit Spa ook getroffen door overstromingen: 'Weg ingestort en tunnels ontoegankelijk'" [Qarku Formula 1 Spa prekur gjithashtu nga përmbytja: 'Rruga u shemb dhe tunelet nuk u arritën'] (në holandisht). De Telegraaf. 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 20. ^ "Formula 1 announces provisional 23-race calendar for 2021" [Formula 1 shpall kalendarin e përkohshëm të 23 garave për 2021] (në anglisht). Formula1. 10 nëntor 2020. Arkivuar nga origjinali më 10 nëntor 2020. Marrë më 16 korrik 2021.
 21. ^ "Germany floods: Dozens killed after record rain in Germany and Belgium" [Përmbytjet në Gjermani: Dhjetëra të vrarë pas shiut rekord në Gjermani dhe Belgjikë]. BBC News (në anglishte britanike). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 22. ^ Eddy, Melissa (15 korrik 2021). "Hundreds Missing and at Least 69 Are Dead in Western Europe Flooding" [Qindra të Zhdukur dhe të paktën 69 janë të vdekur në përmbytjet e Evropës Perëndimore]. The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 23. ^ "Dozens dead in Germany as rain continues to batter western Europe" [Dhjetëra të vdekur në Gjermani ndërsa shiu vazhdon të godasë Evropën Perëndimore]. euronews (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 24. ^ "Floods in Germany claim 81 victims, more than 1,000 missing" [Përmbytjet në Gjermani pretendojnë 81 viktima, më shumë se 1.000 të zhdukur]. Reuters (në anglisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 25. ^ "Unwetter: Mindestens 105 Tote – Hochwasser in NRW noch nie so verheerend" [Stuhia: Të paktën 105 të vdekur - përmbytjet në Nordrhein-Westfalen nuk kanë qenë kurrë kaq shkatërruese]. Die Welt (në gjermanisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 26. ^ "Europe floods: At least 120 dead and hundreds unaccounted for" [Përmbytjet në Evropë: Të paktën 120 të vdekur dhe qindra të pagjetur]. BBC News (në anglisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 27. ^ "Unwetter in Deutschland" [Përmbytjet në Gjermani]. Der Spiegel (në gjermanisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 28. ^ "Mehrere Tote und etwa 70 Vermisste bei Unwettern" [Disa të vdekur dhe rreth 70 të zhdukur në mot të rëndë]. Die Zeit (në gjermanisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 29. ^ "Germany and Belgium floods: At least 44 dead and more than 70 missing after heavy rain" [Përmbytjet e Gjermanisë dhe Belgjikës: Të paktën 44 të vdekur dhe më shumë se 70 të zhdukur pas shiut të madh]. Sky News (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 30. ^ "Hochwasser & Unwetter aktuell: Weiter über 100.000 Menschen ohne Strom" [Përmbytjet dhe stuhitë aktuale: Më shumë se 100,000 njerëz pa energji elektrike]. Die Welt (në gjermanisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 31. ^ "43 Tote nach Unwetter in NRW und Rheinland-Pfalz - Mehr Regen als die letzten 100 Jahre" [43 të vdekur pas stuhive në Nordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Pfalz - më shumë shi se 100 vitet e fundit]. Frankfurter Rundschau (në gjermanisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 32. ^ "At least 93 dead and more than 1,000 missing as flooding rages across Europe" [Të paktën 93 të vdekur dhe më shumë se 1.000 të zhdukur ndërsa përmbytjet tërhiqen në të gjithë Evropën]. The Washington Post (në anglisht). 16 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 33. ^ "At least 44 dead in floods in western Europe, dozens missing" [Të paktën 93 të vdekjes dhe më shumë se 1.000 të zhdukur gjatë përmbushjes së tërhiqen në të gjithë Evropën]. Reuters (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 34. ^ "Germany flooding map: The areas hit by devastating floods as Hagen declares state of emergency" [Harta e përmbytjeve në Gjermani: Zonat e goditura nga përmbytjet shkatërruese ndërsa Hagen shpall gjendjen e jashtëzakonshme]. i (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 35. ^ "Dozens dead and missing as storms swamp western Germany" [Dhjetëra të vdekur dhe të zhdukur ndërsa stuhitë kënetojnë Gjermaninë perëndimore]. CBS (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 36. ^ "Schwere Unwetter in NRW und Rheinland-Pfalz fordern mindestens sieben Todesopfer" [Stuhitë e ashpra në Nordrhein-Westfalen dhe Rheinland-Pfalz pretendojnë të paktën shtatë vdekje]. BR24 (në gjermanisht). Bayerischer Rundfunk. 15 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 37. ^ "Blessem am Abgrund. Kiesgrube bricht immer weiter ein, bedroht den Ortsteil von Erftstadt bei Köln ++ BILD im Katastrophengebiet" [Beko në greminë. Gropa e zhavorrit vazhdon të shembet, duke kërcënuar rrethin e Erftstadt pranë Këln ++ BILD në zonën e katastrofës] (në gjermanisht). Bild. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 38. ^ "Unwetter-Katastrophe geht weiter: Erdrutsch in Erftstadt" [Katastrofa e stuhisë vazhdon: rrëshqitja e dheut në Erftstadt]. Süddeutsche.de (në gjermanisht). Deutsche Presse-Agentur. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 39. ^ "Steinbachtalsperre in NRW "sehr instabil" – Orte werden evakuiert" [Steinbachtalsperre në NRW "shumë e paqëndrueshme" - vendet janë evakuuar]. Die Welt (në gjermanisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 40. ^ "Steinbachtalsperre Euskirchen aktueller Stand: Nach Dammbruch-Gefahr scheint sich Lage an Talsperre zu entspannen – nicht aber in ganz NRW" [Statusi aktual i Steinbachtalsperre Euskirchen: Pas rrezikut të prishjes së digës, situata në digë duket se po lehtësohet - por jo në të gjithë Rhine-Westfalen e Veriut]. Südwest Presse (në gjermanisht). 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 41. ^ "Steinbachtalsperre: Keine Risse Entdeckt - Lage kritisch" [Steinbachtalsperre: Nuk janë zbuluar çarje - vendndodhja kritike]. Berliner Morgenpost (në gjermanisht). 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 42. ^ "Maltempo al Nord, danni e una vittima in Veneto. Albero cade su una funivia" [Moti i keq në veri, dëme dhe një viktimë në Veneto. Pema bie mbi një teleferik] (në italisht). rainews.it. rainews.it. 14 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 43. ^ Reda-Jakima, Zuzanna; Pritchard, Heledd (15 korrik 2021). "Floods to last as thousands forced out of homes" [Përmbytjet do të zgjasnin ndërsa mijëra u larguan nga shtëpitë] (në anglisht). Luxembourg Times. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
 44. ^ "Bettel und Bofferding treten vor die Presse" [Bettel dhe Bofferding shkojnë në shtyp]. L'essentiel (në gjermanisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 45. ^ "Maas river keeps rising, death toll increases in Germany, Belgium" [Lumi Maas vazhdon të rritet, numri i të vdekurve rritet në Gjermani, Belgjikë]. DutchNews.nl (në anglisht). 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 46. ^ "Heavy rains leave Limburg flooded; Some showers expected today" [Shirat e mëdha e lënë përmbytur Limburgun; Disa reshje priten sot]. Algemeen Nederlands Persbureau (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 47. ^ "Sirens warn as dyke is breached in Limburg, flooding widespread" [Sirenat paralajmërojnë ndërsa pritet pirja në Limburg, duke përmbytur përhapjen e gjerë] (në anglisht). Dutch News. 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 48. ^ Keystone-SDA/ts. "Central Switzerland braces itself for another 'flood of the century'" [Zvicra Qendrore përgatitet për një tjetër 'përmbytje të shekullit']. SWI swissinfo.ch (në anglisht). Marrë më 15 korrik 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 49. ^ "Central Switzerland braces itself for another 'flood of the century'" [Zvicra Qendrore përgatitet për një tjetër 'përmbytje të shekullit']. Swiss Info (në anglisht). 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 50. ^ "Flash floods: Parts of London receive a month of rain in one day" [Përmbytje të menjëhershme: Pjesë të Londrës marrin një muaj shi në një ditë]. BBC News (në anglisht). 13 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 51. ^ Hill, Amelia (13 korrik 2021). "London floods: 'We had water gushing at us from all angles'" [Përmbytjet në Londër: 'Ne kishim ujë që na shpërthente nga të gjitha anët']. The Guardian (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 52. ^ "Hochwasser: Über 100 Tote - Deutschland löst militärischen Katastrophenalarm aus" [Përmbytjet: Mbi 100 të vdekur - Gjermania shkakton një alarm katastrofe ushtarake]. Münchner Merkur (në gjermanisht). 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 53. ^ "More than 40 dead after floods in Germany and Belgium" [Më shumë se 40 të vdekur pas përmbytjeve në Gjermani dhe Belgjikë]. euronews (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 54. ^ "More than 20 dead, dozens missing in heavy Europe floods" [Më shumë se 20 të vdekur, dhjetra të zhdukur në përmbytjet e mëdha të Evropës]. CBC (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 55. ^ "Inondations: le Roi s'est rendu à Chaudfontaine (photos)" [Përmbytjet: Mbreti udhëton në Chaudfontaine (foto)]. Le Soir (në frëngjisht). Brussels. 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 56. ^ "More than 30 dead, dozens missing in heavy Europe floods" [Më shumë se 30 të vdekur, dhjetra të zhdukur në përmbytjet e mëdha të Evropës]. Associated Press (në anglisht). 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 57. ^ "Dozens killed in flooding across western Europe" [Dhjetëra të vrarë në përmbytje në të gjithë Evropën Perëndimore]. www.kten.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 58. ^ "EU supporting Belgium with flood response" [BE mbështet Belgjikën me përgjigje ndaj përmbytjes] (në anglisht). Komisioni Evropian. 15 korrik 2021. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.
 59. ^ "Tweet". Twitter (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 korrik 2021. Marrë më 15 korrik 2021.
 60. ^ "Soccorso ai Paesi europei colpiti dall'alluvione, operativo in Belgio il team italiano" [Ndihma për vendet evropiane të prekura nga përmbytja, ekipi italian është funksional në Belgjikë]. interno.gov.it (në italisht). Ministero dell'Interno italiano. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 61. ^ "Alluvioni in Germania, Antonio Navarra: "Eventi più estremi per il riscaldamento globale"" [Përmbytjet në Gjermani, Antonio Navarra: "Ngjarje më ekstreme për ngrohjen globale"] (në italisht). ilsecoloxix.it. ilsecoloxix.it. 16 korrik 2021. Marrë më 16 korrik 2021.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 62. ^ "Luxembourg floods: Evacuated residents and tourists offered shelter across Grand Duchy" [Përmbytjet e Luksemburgut: Banorët dhe turistët e evakuar ofruan strehim nëpër Dukatin e Madh]. today.rtl.lu (në anglisht).{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)