Severus Snape

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Severus Piton, ''njeriu me trim qe kam njohur'',sipas Harry Potter {personazhi kryesor i sages se librave me te njejtin titull nga J.K.Rowling}.

I lindur me 9 janar 1960 me emrin Severus Piton nga Tobias Piton {nje babanac} dhe Ejlin Piton {një magjistare}. Severus Piton njihet edhe me pseudonimin Princi Gjakperzier.Fatkeqesisht Severusi vdiq ne moshën 38 vjeç me 2 maj 1998 nga Lord Voldemort dhe gjarpri i tij, Nagini ne betejen e Hogwartsit duke e përmbushur qëllimin qe i kishte vene vetes. Ai kishte vendosur qe te mbronte femijen e personit qe ai donte me shume, Lili Potter mamaja e Harri Potter.

Pitoni ishte një magjistar i zoti ne fushën e lëngjeve dhe ne duel. Ai ka qene personi me i besuar i Voldemortit, por kur ai e kuptoi qe familja e mikes se tij me te ngushte po gjurmohej për te vrare Harri Potterin ai u bashkua me Urdherin e Feniksit dhe me pas u be personi me i besuar i Albus Urtimorit, magjistari me i mire ne bote. Vetëm me një kusht, qe Pitoni te jepte mësim ne Hogwarts.

Edhe pse Harry ishte femija i Lilit, babai i tij ishte James Potter. Kur Pitoni ishte student ne Hogwarts, James i bente rrengje Severusit dhe kjo gjë nuk i pelqente. Severusi nuk mund ta donte Harrin aq shume sa donte Lilin.Perkundrazi, edhe pse ai e ka shpëtuar disa here ne libra, perseri nuk e donte Harrin.

Edhe pse ne libra thuhet se djalin e kishte shpetuar Hagridi nga shtëpia e rrënuar, ne filma ishte Pitoni ai qe e shpetoi femijen. Kur shkoi ne shtepine e rrënuar pa Lilin te shtrire ne toke pa jete dhe nisi te qante me ngasherim. Ai e mori trupin e saj me kujdes dhe nisi ta shihte për here te fundit.

Aktori qe e ka luajtur këtë personazh kaq kuptimplote është Alan Rickman qe fatkeqësisht vdiq me 14 janar 2016. RIP Alan Rickman.