Dallime mes rishikimeve të "Euklidi"

Jump to navigation Jump to search
1 byte added ,  9 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
v (r2.6.5) (roboti ndryshoj: sk:Eukleides z Alexandrie)
<!-- {{Leter shënim|}} -->
{{Leter Tabela Fund}}
'''Euklidi''' (Euklidi i Aleksandrisë / [[Greqishtja e lashtë|gr.]] ''Εὐκλείδης'' rreth [[365 p.e.s.|365]] – [[275 p.e.s.|275]] p.e.s.) është themelues i metodës aksiomatike në gjeometri. Ai të gjitha njohuritë gjeometrike por edhe matematike të kohës së vet i përmblodhi dhe i sistematizoi në 13 libra të cillat njihen me titullin ,,''Elementet,,''.
 
== Shiko dhe këtë ==

Menyja e lëvizjeve