Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Murati IV"

1.041 bytes removed ,  3 vjet më parë
Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.195.45) dhe riktheu rishikimin 1853997 nga Tiimiii
[redaktim i pashqyrtuar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
Etiketat: Redaktim nga celulari Redaktim në versionin web nga celulari
(Refuzoi 2 ndryshimet e fundit të tekstit (nga 79.106.195.45) dhe riktheu rishikimin 1853997 nga Tiimiii)
| Feja = [[Mysliman]]
}}
Sulltan '''Murat IV''' ka lindur ne Stamboll. Ai ishte djali i sulltan [[Ahmedi i I|Ahmetit I]] dhe sulltaneshes Kösem. Ai ka lindur me 26 korrik 1612 dhe ka vdekur me 8 shkurt 1640. Ne vitin 1631 jeniçeret e sulmuan pallatin dhe e vrane vezirin Grand ai duke u frikesuar se do ta vrasin sikur vellain e tij sulltan [[Osmani i II|Osmanin II]] vendosi qe ta mbroje pushtetin e tij. Kur ai e mori fronin kishte vetem 11 vjet derisa ai u rrit [[Perandoria Osmane|Perandorine Osmane]] e udhehoqi nena e tij sulltanesha Kösem.
</murad IV (turk otoman: مراد رابع, Murād-ı Rābi', 26/27 korrik 1612 - 8 shkurt 1640) ishte Sultanof Perandoria Osmane 1623-1640, i njohur si për rivendosjen e autoritetit të shtetit dhe për brutalitetin e metodat e tij. Murad IV ka lindur në Stamboll, biri i Sulltan Ahmedit (1603-17) dhe grekët grekë Kösem Sultan [1] I çuar në pushtet nga një konspiracion pallati në vitin 1623, ai arriti xhaxhain e tij Mustafa I (r 1617-18, 1622-23). Ai ishte vetëm 11 vjeç kur mori fronin. Mbretërimi i tij është më i dukshmi për Luftën Otomane-Safavid (1623-39), prej të cilave rezultati do të kalonte përgjithmonë Kaukazin midis dy fuqive Imperiale për rreth dy shekuj, ndërkohë që po ashtu ngrinte përafërsisht bazën për Turqinë-Iran-Irak kufijtë.
 
{{Sulltanët e Perandorisë Osmane}}
{{Sulltanët e Perandorisë Osmane}}Murad IV ishte për një kohë të gjatë nën kontrollin e të afërmve të tij dhe gjatë viteve të tij të para si sulltani, nëna e tij, Kösem Sultan, në thelb vendosi nëpërmjet tij. Perandoria ra në anarki; Perandoria Safavid tërhoqi pothuajse menjëherë Irakun, Anadollari i Veriut në revoltë, dhe në vitin 1631 Janisariu e kaloi në pallat dhe vrau Vezirin e Madh, ndër të tjera. Murad IV kishte frikë se vuante fatin e vëllait të tij më të madh, Osmanit II (1618-22), dhe vendosi të pohonte fuqinë e tij.
 
Në moshën 16-vjeçare në vitin 1628, ai kishte pasur kunatin e tij (burri i motrës Fatma Sultan, i cili ishte edhe ish guvernatori i Egjiptit), Kara Mustafa Pasha, i ekzekutuar për një veprim të pretenduar "kundër ligjit të Perëndisë". />
[[Kategoria:Sulltanët e Perandorisë Osmane]]
[[Kategoria:Lindje 1612]]