Ndryshimi mes inspektimeve të "Revolucioni Kulturor"

Jump to navigation Jump to search
[[Fadil Kraja]] dorëzoi për shtyp një broshurë për Shkurte Pal Vatën dhe punoi një poemë me 230 vargje për të. Sipas një lajmi [[Frederik Rreshpja|Frederik Reshpja]], Vehbi Çanga dhe Preng Lëkunda po punonin për krijimin e një drame. Disa letrarë të tjerë kishin shkruar poezi. Dega e Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve në Shkodër organizoi një takim me “punonjës të krijimtarisë”, ku, për veprën e Shkurtes, foli sekretari i komitetit të partisë së rrethit, Xhemal Dini. Shkrimtarët dhe artistët premtuan që ta pasqyronin në veprat e tyre “aktin e saj heroik”. Reshpja botoi një skicë, [[Ndoc Papleka]] poemën “Buzëqeshja e Shkurtes” dhe [[Hysni Milloshi]] vjershën “Shqiponja e Dukagjinit”.<ref name=":3" />
 
[[Ismail Kadare]] botoi në numrin 8 të revistës ''Nëntori'' një variant të përmbledhur të romanit ''[[Dasma (roman)|Dasma]]''. Gjatë viteve 1966-67 Kadareja ishte dërguar nga [[Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve|Lidhja]] në bazë më në kontakt me realitetin dhe "ndërtimin e socializmit". Në këtë kohë shkrimtarët dhe artistët u përballën edhe me indiferencë nga bota e jashtme demokratike, e cila nuk reagoi për persekutimin e tyre. Ata kuptuan se ishin të vetmuar përballë shtetit i cili mund të bënte me ta çfarë të donte pa u bezdisur prej askujt.<ref name="Helena2">{{cite book|last1=Kadare|first1=Helena|title=Kohë e pamjaftueshme|publisher=Onufri|year=2011|page=169-170}}</ref> E shkroi romanin pa dëshirën e tij,{{sfn|Apolloni|2011|p=35}} duke parë gratë labe që punonin në Kombinatin e Tekstileve të [[Berati|Beratit]].<ref>{{Cite web|url=http://www.gazetadita.al/udhetimi-i-dasmes-se-kadarese-romani-i-shumeperfolur/|title=Udhëtimi i "Dasmës" së Kadaresë, romani i shumëpërfolur|date=20 janar 2016|website=gazetadita.al|last=Lloshi|first=Xhevat}}</ref> Roman i cili sipas [[Robert Elsie|Elsie]], trajton temën e emancipimit të gruas në Shqipëri në kulmin e dy fushatave të mëdha sociale të [[Enver Hoxha|Enver Hoxhës]]: heqja e fesë dhe emancipimi i gruas në një popullsi me prejardhje kryesisht myslimane.<ref name="Elsie">{{cite web|last=Elsie|first=Robert|url=http://www.elsie.de/pdf/B1997HistLetShqip.pdf|title=Histori e Letërsisë Shqiptare|publisher=Dukagjini|date=1997|website=elsie.de|authorlink=Robert Elsie|origyear=1995|publication-place=Tiranë}}</ref> Në roman ndeshet rinia e agjituar kundrejt shprehive e ushtrimeve fetare të brezit të vjetër,<ref>{{Cite book|title=Arratisje Nga Lindja: Orientalizmi Shqiptar Nga Naimi Te Kadareja|last=Sulstarova|first=Enis|publisher=Globic Press|year=2006|isbn=9780977666249|location=|pages=152-153}}</ref> ndeshen punëtorë, kantiere ndërtimi, punë riedukuese; pastaj ndeshen tema të asaj kohe si emancipimi i gruas dhe lufta kundër martesave me mblesëri.<ref name="Faye"/> Romani është i mbushur me situata groteske dhe dialogë komikë, që i ka shtyrë disa studiues ta interpretojnë si tallje me aktualitetin komunist.<ref name="Apolloni2">{{cite book|last1=Apolloni|first1=Ag|title=Paradigma e Proteut|authorlink=Ag Apolloni|date=2012|publisher=OM|place=Prishtinë|pages=22-23}}</ref> Poashtu kritikon burokracinë dhe aludon për fletërrufetë.<ref name="Faye">{{cito uebin|title=“Kadare e përçmoi ‘Dasmën’, se u pëlqye nga kritika e kohës”|url=http://www.panorama.com.al/kadare-e-percmoi-dasmen-se-u-pelqye-nga-kritika-e-kohes/|website=Panorama Online|accessdate=11 prill 2018}}</ref> [[Arshi Pipa|Pipa]] e cilësonte «një shkërbim romani përmes të cilit autori kishte nxjerrë vnerin e vet»; madje duke e quajtur «manifesti shqiptar i anti-realizmit socialist».<ref name=":0Arshi">{{Cite web|url=http://kens.al/revista/Kens.pdf|title=Pamje e letërsisë shqipe në studimet e Arshi Pipës|date=2017|website=kens.al|publisher=Kêns 1, 2017|last=Hamiti|first=Muhamet|trans_title=|page=153|issn=25217348}}</ref>
 
=== Kinematografia ===
Anonymous user

Menyja e navigimit