Jump to content

Strellca e Epërme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Strellci)

Stampa:Infobox KS vendbanim Strellcë e Epërme është një vendbanim në komunën e Deçan, Kosovë. Pas vitit 1999 fshati është i njohur edhe me emrin Strall i Epërm.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Strellcë e Epërme shtrihet rreze Bjeshkëve të Nëmura, në një rrafsh relativ, dhe në skaj të tij ece lumi i vogël i quajtur Behoc.

Malet e Strellcës si male të njohura për bime dhe më se shumti për ahun dhe gështenjat, njihen me majën interesante Majën e Strellcës që është e pasur edhe me gur strall, në bazë të cilit metal edhe quhet. Maja e Strellcës ose Maja e madhe me 2360 m njihet si maja më e lartë në Kosovë.

Strellca shtrihet në vije mbidetare 624 m.

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]