Rrëfenjat e Bardit Bibëll

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Per te mbeshtetur shoqaten Children's High Level Group, shoqate bamirese e themeluar nga vete shkrimtarja per te ndihmuar femijet me pak te favorizuar, ne dhjetor te 2007 J. K. Rowling vuri ne ankand njeren prej kopjeve, te shkruara dhe te ilustruara nga vete ajo, te librit "Perrallat e Bardi Bidllit", liber qe profesor Urtimori i le ne testament Hermione Granxherit ne "Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes". Kopja e hedhur ne ankand u ble nga Amazon per 1,95 milion sterlina. Per t'iu pergjigjur kerkeses se fansave te Harry Potter-it, shkrimtarja lejoi publikimin e librit dhe perkthimin e tij neper te gjithe boten; fitimet e te drejtave i jane dhene edhe ato Children's High Level Group. Ky botim i ri ka per me teper dicka me shume, thote vete Rowling: "komentet e profesor Albus Urtimorit, te nxjerra nga arkivet e Hoguortsit". Me ne fund te gjithe do te mund te lexojne perrallat qe prinderit magjistare ua lexojne femijeve te tyre, te perkthyer nga gjuha Rune e vjeter nga vete Hermione Granxheri, ilustruar nga j.K.Rowling dhe me komentet e Albus urtimorit.

Perrallat e Bardi Bidllit:

  1. Magjistari dhe Kusia kercyese.
  2. Shatervani i fatit te mbare.
  3. Zemra leshatore e magjistarit.
  4. Baba Raba ...
  5. Historia e tre vellezerve.