Çmimi i madh i Bahrainit 2006

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
  F1 Bahrain - 2006
Statistikat
Gara e 1 nga 18 në vitin 2006.
Data 12 mars, 2006
Vendi Bahrain International Circuit
Sakhir, Bahrain
Drejtimi Paisje permanente garuese
3.37 mi / 5.42 km
Distanca 57 xhiro, 191.530 mi / 308.238 km
Moti i mirë
Pol pozita
Piloti Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari
Koha 1:31.431
Xhiro më e shpejtë
Piloti Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams-Cosworth
Koha 1:32.406 (42)
Podiumi
I pari Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault
I dyti Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari
I treti Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen McLaren-Mercedes


Çmimi i parë në Formula 1 për sezonin 2006 ishte për garën e mbajtur në Bahrain mbajtur më 12 mars të viti 2006Bahrain International Circuit dhe gara e tretë e mbajtur në Bahrain.

Kjo paraqet garën e parë nga 18 gjithsej në këtë sezonë.

Kualifikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kualifikimet u mbajtën sipas rregullave të reja të viti 2006 të Formula 1 garave, ku kualifikimi është ndare në tre pjesë eliminuese. Në pjesën e parë dolën jasht Kimi Räikkönen dhe Ralf Schumacher. Në rundin e dytë kishte disa befasi, e që në rundin e tretë të dy pilotët e Ferrarit të radhiten në dy pozitat e para.

Gara[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që në rrethin e parë Fernando Alonso vendoset nga pozita e katërt në start në pozitën e dytë për ti bër shtypje pilotit gjerman të ekipit të ferrarit Michael Schumacher. Për një kohë garën e udhëhoqi dhe Giancarlo Fisichella gjersa në xhiron 21 pësoi dëmtime për ta lëshuar garën në tërësi.

Kimi Räikkönen nga pozita e fundit, e arritur në kualifikime, arriti të kalojë dhe të ngjitet në pozitë të lartë që në fund të kualifikohet si i treti në këtë garë pas Michael Schumacher i cili ishte zbritur në pozitën e dytë nga Fernando Alonso i cili nga kjo garë këtë sezon u nda si fitues.

Rezultatet e kualifikimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

KUALIFIKIMET
Pozita Vendi Emri Ekipi Pjesa e parë Pjesa e dytë Pjesa e tretë
1 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari 1:31.431 1:32.025 1:33.310
2 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 1:31.478 1:32.014 1:33.579
3 Flag of England.svg Jenson Button Honda 1:31.549 1:32.025 1:32.603
4 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault 1:31.702 1:31.215 1:32.433
5 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya McLaren 1:32.164 1:31.487 1:33.233
6 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 1:32.579 1:32.322 1:33.922
7 Flag of Australia.svg Mark Webber Williams 1:33.006 1:32.309 1:33.454
8 Flag of Austria.svg Christian Klien RBR 1:33.112 1:32.106 1:34.308
9 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 1:33.496 1:31.831 1:32.934
10 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Sauber 1:33.926 1:31.958 1:33.374
11 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Sauber 1:32.456 1:33.882
12 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams 1:32.620 1:32.945
13 Flag of England.svg David Coulthard RBR 1:32.850 1:33.678
14 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 1:33.066 1:33.987
15 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi STR 1:33.416 1:34.439
16 Flag of the United States.svg Scott Speed STR 1:34.606 1:33.995
17 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 1:34.702
18 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers MF1 Racing 1:35.724
19 Flag of Portugal.svg Tiago Monteiro MF1 Racing 1:35.900
20 Flag of Japan.svg Takuma Sato Aguri 1:37.411
21 Flag of Japan.svg Yuji Ide Aguri 1:40.270
22 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen McLaren pa kohë

Rezultatet e garës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pozita Numri Piloti Ekipi Xhiro Koha/Dalja Lëvizje Pikë
1 1 Flag of Spain.svg Fernando Alonso Renault 57 1'29:46.205 4 10
2 5 Flag of Germany.svg Michael Schumacher Ferrari 57 +1.2 1 8
3 3 Flag of Finland.svg Kimi Räikkönen McLaren Mercedes 57 +19.3 22 6
4 12 Flag of the United Kingdom (1-2).svg Jenson Button Honda 57 +19.9 3 5
5 4 Flag of Colombia.svg Juan Pablo Montoya McLaren Mercedes 57 +37.0 5 4
6 9 Flag of Australia.svg Mark Webber Williams Cosworth 57 +41.9 7 3
7 10 Flag of Germany.svg Nico Rosberg Williams Cosworth 57 +1:03.0 12 2
8 15 Flag of Austria.svg Christian Klien RBR Ferrari 57 +1:06.7 8 1
9 6 Flag of Brazil.svg Felipe Massa Ferrari 57 +1:09.9 2
10 14 Flag of the United Kingdom (1-2).svg David Coulthard RBR Ferrari 57 +1:15.5 13
11 20 Flag of Italy.svg Vitantonio Liuzzi STR Cosworth 57 +1:25.9 15
12 16 Flag of Germany.svg Nick Heidfeld Sauber BMW 56 +1 Lap 10
13 21 Flag of the United States.svg Scott Speed STR Cosworth 56 +1 Lap 16
14 7 Flag of Germany.svg Ralf Schumacher Toyota 56 +1 Lap 17
15 11 Flag of Brazil.svg Rubens Barrichello Honda 56 +1 Lap 6
16 8 Flag of Italy.svg Jarno Trulli Toyota 56 +1 Lap 14
17 18 Flag of Portugal.svg Tiago Monteiro MF1 Racing 55 +2 Laps 19
18 22 Flag of Japan.svg Takuma Sato Aguri Honda 53 +4 Laps 20
Ret 23 Flag of Japan.svg Yuji Ide Aguri Honda 35 Mekanik 21
Ret 17 Flag of Canada.svg Jacques Villeneuve Sauber BMW 29 Motori 11
Ret 2 Flag of Italy.svg Giancarlo Fisichella Renault 21 Hidrauliku 9
Ret 19 Flag of the Netherlands.svg Christijan Albers MF1 Racing 0 Dalje 18

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

FORMULA NJË PËR VITIN 2006
Garat Bahrain | Malajzi | Australi | San Marino | Evropë | Spanjë | Monako | Angli | Kanada | Shtetet e Bashkuara | Francë | Gjermani | Hungari | Turqi | Itali | Kinë | Japoni | Brazil
Pilotët Alonso | Schumacher | Massa | Fisichella | Räikkönen | Button | Barrichello | Montoya | Heidfeld | Schumacher | de la Rosa | Trulli | Coulthard | Webber | Villeneuve | Kubica | Rosberg | Klien | Liuzzi | Speed | Monteiro | Albers | Sato | Doornbos | Ide | Yamamoto | Montagny
Konstruktorët Renault | Ferrari | McLaren | Honda | BMW Sauber | Toyota | Red Bull | Williams | Toro Rosso | Midland F1 | Super Aguri

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]