Kantoni Le Faouët

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Faouët
Canton du Faouët
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bretagne
Departamenti Morbihan
Arrondissement Pontivy
Kryeqëndra Le Faouët
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 265,44 km2
Popullsia 9.875 banorë 1999
Dendësia 37,2 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5607
Kantoni Le Faouët – harta_foto

Kantoni Le Faouët (frëngjisht: Canton du Faouët) është një kantondepartamentin Morbihan, rajonin BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Faouët. Ka sipërfaqe 265.44km2 dhe popullsi 9875 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Faouët aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Pierre Pouliquen

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]