Kantoni Ploërmel

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ploërmel
Canton de Ploërmel
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Bretagne
Departamenti Morbihan
Arrondissement Vannes
Kryeqëndra Ploërmel
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Popullsia 12.996 banorë 1999
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5623

Kantoni Ploërmel (frëngjisht: Canton de Ploërmel) është një kantondepartamentin Morbihan, rajonin Région BretagneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ploërmel. Ka sipërfaqe km2 dhe popullsi 12996 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ploërmel aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Patrick Le Diffon

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]