Kantoni Le Neubourg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Neubourg
Canton du Neubourg
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Eure
Arrondissement Évreux
Kryeqëndra Le Neubourg
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 165,85 km2
Popullsia 10.580 banorë 1999
Dendësia 63,79 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2724

Kantoni Le Neubourg (frëngjisht: Canton du Neubourg) është një kantondepartamentin Eure, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Neubourg. Ka sipërfaqe 165.85km2 dhe popullsi 10580 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Neubourg aktualisht përbëhet nga 24 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Paul Legendre

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]