Përdoruesi diskutim:Liridon/Arkivi 4

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Liridon/Arkivi 4. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.
Vista-file-manager.png Kjo faqe është një arkiv i diskutimeve të përfunduara. Për pasojë përmbajtja e saj nuk duhet ndryshuar më. Për të diskutuar mbi një temë të kaluar mund të përdoret faqja aktuale e diskutimeve, ku mund të bëhet një shënim që ka lidhje me titullin apo pjesën e diskutimit të këtij arkivi.
Arkivi i diskutimeve
Filing cabinet icon.svg
      Arkivi 1       (10 janar 2009 — 30 qershor 2010)
      Arkivi 2       (1 korrik 2010 — 29 maj 2011)
      Arkivi 3       (29 maj 2011 — 13 tetor 2015)
      Arkivi 4       (22 tetor 2015 — 13 maj 2016)
      Arkivi 5       (13 maj 2016 — 28 nëntor 2016)
      Arkivi 6       (28 nëntor 2016 - 14 qershor 2017)
      Arkivi 7       (14 qershor 2017 - 20 tetor 2017)
      Arkivi 8       (20 tetor 2017 - 7 shkurt 2019)

Gjuha juaj letrare le per te deshiruar[Redakto nëpërmjet kodit]

Me vetem nje hedhje syri tek projekti ne Wikipedia, https://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:WikiProjekti_100-Vjet_Pavar%C3%ABsi munda te gjej me shume se 10 gabime drejtshkrimore. Ju nuk keni te drejte te bastardoni gjuhen Shqipe me theksin tuaj Sllavo-maqedon. Ne gjuhen Shqipe fjalet "shkojsh, bejsh, shkojshin, punojsh, luftojsh etj,,,," nuk ekzistojne ne keto trajta qe ju me injorancen tuaj i beni. Mesoni Shqip dhe pastaj redaktoni faqet ne Wikipedia. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Bozofreading (diskutimiredaktime) 22 tetor 2015 18:57 (CEST).Reply[reply]

Bozofreading mundet, secili që punon edhe gabon, por dallojnë nga ato veprimet e tua të qëllimshme, me vetëdije për të dëmtuar Enciklopedinë e lirë. Me vjen keq, por nuk e dija se ti tregosh dikujt që mos veproj kundër rregullave të komunitetit do të ngjallë kaq shumë urrejtje. Ju nuk e keni vendin këtu, edhe pse mund tju bllokoj për ofendim, nuk do e bëj.Kujdes!!(P.S. duhet të firmosni me --~~~~ kur komentoni)--Liridon (diskutimet) 22 tetor 2015 18:57 (CEST)Reply[reply]

Fotoja e javës?[Redakto nëpërmjet kodit]

Po mendoja se do të ishte më mirë sikur fotografinë e ditës ta kthenim në fotografi të javës... Pra që të ketë një ndarje javore dhe jo ditorse siç është aktualisht. Do ta bëja vetë këtë ndryshim por do më duhej shumë kohë për ta bërë saktë. Nëse e ke më të thjeshtë mund ta ndryshosh ti. Kështu do ta ndryshojmë foton vetëm një herë në javë. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 16:17 (CET)Reply[reply]

Normal se mirë do ishte, më pak punë, por nuk e di sistemin që kanë ndërtuar faqen kryesore dhe njëjt do më marrë kohë edhe mua. Nëse i kontrollon gjatë muajit te kaluar i kam menaxhuar vet të gjitha seksionet e faqes se parë, pasi kam pasur kohë dhe i kam bërë, por nëse të gjithë anëtarët e panelit të faqes kryesore i kryejnë detyrat që i kanë caktuar vetes është shumë pak. Tash për tash un mbaj përgjegjësi nëse mungon Artikull i javës, A e dini se, dhe Fotografia e ditës.--Liridon (diskutimet) 1 nëntor 2015 19:47 (CET)Reply[reply]
Kuptoj. Unë e kisha menduar njëherë vet para disa muajsh (aktualisht nuk kam kohë), dhe në thelp e gjeta kodin që duhej të ndryshoja për ta bërë të përafërt me atë të artikullit kryesor, që ndryshon në bazë të javëve. Aktualisht fotoja është ditore dhe duhet vendosur për çdo ditë - gjë që mua më duket e tepërt, meqë mendoj se do të kursente kohë dhe punë nëse fotoja do të ishte javore. -- Mr.Pseudo 1 nëntor 2015 19:55 (CET)Reply[reply]

[1][Redakto nëpërmjet kodit]

Turkofob dhe islamofob? --95.90.198.126 3 nëntor 2015 08:42 (CET)Reply[reply]

As nuk i kam shpikur as nuk i kam bërë ndonjë veprim për të marrë këto epitete, thjesht kam përkthyer atë që historianët kanë thënë (në këtë rast nga en.wikipedia). Ndoshta mund të keni këtë pikëpamje edhe pse kam shkruar për kryengritjet shqiptare kundër osmanëve, por më mirë të jem një nacionalist se sa pro i ndonjë shteti tjetër (edhe pse përsëri edhe në këtë rast nuk kam shpikur por kam shkruar me fakte nga historianët). :) --Liridon (diskutimet) 3 nëntor 2015 12:25 (CET)Reply[reply]
Ju jeni duke përdorur faktet selektive, me qëllim për të diskredituar turqit.--95.90.198.179 8 nëntor 2015 11:18 (CET)Reply[reply]
Së pari mos u fsheh mbas IP-së, kyqu në llogarinë tuaj dhe diskuto siç duhet. Nuk e di saktësisht se për çka e ke fjalën, a nëse është për atë që nisi diskutimi "[2]", atëherë nuk e di pse duhet të më thuash turkofob, dhe pse duhet të ketë lidhje tuqia me islamin në këtë rast se kuptoj?. Në asnjë rast nuk i kam fyer turqët, ndërsa nëse mendon se kam përdorur fakte të njëanshme atëherë urdhëro dhe kontribuo edhe ti me faktet e palës tjetër.--Liridon (diskutimet) 8 nëntor 2015 11:59 (CET)Reply[reply]

Referenca[Redakto nëpërmjet kodit]

Si ta shtoj referensen Liridon?— Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 78.66.239.141 (diskutimet)

@78.66.239.141 Për Referencat mund të lexoni këtu Ndihmë:Burimi i informacionit. Gjithashtu ju këshilloj të ndiqni Ndihmë:Guida e redaktimit, është si një lloj tutoriali, që ju mëson se si të redaktoni.--Liridon (diskutimet) 10 nëntor 2015 20:17 (CET)Reply[reply]

a mund te ma beni p.sh tek Shanks referencen, që herën tjetër qdo here do ta bej referensen. Nese keni mundesi, faleminderit

sepse ku po hi ne disa artikuj nuk po di se a e kane ba referensen a jo.

mbi ndryshimet ne faqen e G Bogdani[Redakto nëpërmjet kodit]

besoj se referenca me e mire eshte burimi i pare apo jo?– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Gbogdani (diskutimiredaktime).

Antonio Napolioni[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi, dearest Liridon, how are you? Here is arriving cold. I've opened this short page, and please, I ask just 5 minutes of your time to read and correct it. You cant take the same informations from the English page, of course! Thanks a lot for your precious help!

Rei Momo (diskutimet) 21 nëntor 2015 08:15 (CET)Reply[reply]

Hi @Rei Momo, I'm not very familiar with topic, a lot of terms dont understand. However I corrected some grammatical errors. --Liridon (diskutimet) 21 nëntor 2015 15:48 (CET)Reply[reply]
Thank youuuu, have a nice week end!!! Rei Momo (diskutimet) 21 nëntor 2015 19:40 (CET)Reply[reply]

Artikujt[Redakto nëpërmjet kodit]

Por e kam bere edhe Nikaraguaja, kjo nuk eshte e dobishme a?

Ndonjehere mundohem te beje ndonje shtet/qyetet, por nuk di si te beje p.sh: foton emrin popullsia e atij shtetit/qytetit — Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 78.66.239.141 (diskutimet)

Prandaj unë ju sugjeroj së pari të lexoni pak më shumë faqet ndihmëse siç janë" Ndihmë:Redaktimi i faqeve ose Ndihmë:Formatimi i tekstit. Ndiq hapat sipas udhëzimeve dhe shume shpejt do mësosh se si të përdorësh Wikipedian. Në Wikipedia me rëndësi është përmbajtja, që nuk duhet kopjuar nga webfaqet e tjera, por që duhet të formulohet nga ne, përdoruesit, në mënyrë enciklopedike dhe duke marrë nga më shumë se një burim, përndryshe copy/paste është shkelje e të drejtës së autorit. --Liridon (diskutimet) 21 nëntor 2015 15:48 (CET)Reply[reply]

Me falni, por nuk do të bëj copy/paste më. Por a lejohet p.sh nëse shenoj diqka për Kosoven ose per diqka tjeter e cila eshte ne wikipedia angleze (pa e ba copy/paste)?

poashtu a lejohet apo nuk lejohet nese nuk jam antare i regjistruar, por shenoj disa artikuj?

(Me falni per pyetje te shumta)— Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 78.66.239.141 (diskutimet)

Me vjen keq, nuk do merrem me ju. Mund të krijoni artikuj edhe me llogari edhe pa llogari, kjo ska shumë rëndësi. Nëse artikujt do të jenë sipas rregullave në wikipedia (enciklopedik, me referenca, neutral, dhe mos shkelin të drejtën e autorit), atëherë artikujt do qëndrojnë, përndryshe do duhet të fshij.--Liridon (diskutimet) 21 nëntor 2015 21:34 (CET)Reply[reply]

butaket[Redakto nëpërmjet kodit]

mirdita jam ne klasen e 7 dhe dua te shkruaj diqka kryesore per butaket ju lutem a mund te me ndimoni

Wikipedia Asian Month[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi Liridon. I just find out you are running and participating Wikipedia Asian Month. As the User 永续繁荣 create the page on almost every Wikipedia, we failed to have connections with many local team and did not provide any assistance. But I truly thanks for your great work. I will go ahead check your articles (I assume the quality is good just make sure the size fit) and update the information on meta. Please leave me a message on meta if you have any question or concerns.--AddisWang (diskutimet) 3 dhjetor 2015 09:25 (CET)Reply[reply]

Referenca[Redakto nëpërmjet kodit]

Nëse e bëj një artikull dhe i marrë disa prej anglishtes dhe ka referenca, a ka problem apo jo nese i marr referencat?

Dhe arsyeja pse i marre prej anglishtes sepse nuk di biografine tij.

(Na falni, por prej paralajmrimit te pare po behem me i kujdesshem)

(Shpresoj se do te me pergjigjeni pyetjes)

Nese artikullin e përktheni nga anglishtja, atehere duhet te merrni referencat qe i ka perdorur wikipedia anglisht.--Liridon (diskutimet) 23 dhjetor 2015 23:41 (CET)Reply[reply]

Dhe e kam nje pyetje.

A duhet m'i shtu unë gjuhet pasi ta perfundoje nje artikull apo i shtoni ju?

Eshte me leht dhe me shpejt qe ju ti shtoni, pasi e dini sakt per cilin artikull po punoni.--Liridon (diskutimet) 23 dhjetor 2015 23:47 (CET)Reply[reply]

A mund të me tregoni se si t'i shtoj gjuhët?

Për të shtuar gjuhët duhet te jeni perdorues i regjistruar. --Liridon (diskutimet) 24 dhjetor 2015 00:00 (CET)Reply[reply]

Merry Christmas and Happy 2016!!![Redakto nëpërmjet kodit]

Rei Momo (diskutimet) 24 dhjetor 2015 20:59 (CET)Reply[reply]

-Thanks @Rei Momo, Merry Christmas and Happy 2016 to you.--Liridon (diskutimet) 25 dhjetor 2015 12:39 (CET)Reply[reply]

Tung Liridon. Macedonia infobox query[Redakto nëpërmjet kodit]

I have noticed you are placing a new infobox for Macedonia settlement related articles like for example Ermëzi: [[3]]. I am not sure if you have designed it, when time permits and so on could you add three other important categories to it like the Greece settlement infobox (see: Paramithia that also has the Vendasit and Krahina etnografike/gjeografike. I have been busy on English Wikipedia for a while, so my Albanian wikipedia tasks have fallen by the way side. I would really appreciate it if you could do this as infoboxes are not my expertise.

Te falaResnjari (diskutimet) 26 dhjetor 2015 18:07 (CET)Reply[reply]

Pershendetje @Resnjari, I haven't designed it, and it's not specific for settlements in Macedonia, but is in general for Settlements, see Stampa:Kartela vendbanim. The old template which is specific for villages in MKD - Stampa:Infobox MKD fshat is useless, I plan to design new Infobox like template for GR settlements, next year ;).--Liridon (diskutimet) 26 dhjetor 2015 18:29 (CET)Reply[reply]
Shume mire dhe familmenderit per pergjigjen. When you do design it place those two categories in the infobox, so if a settlements region is know it can be added and also what people of a settlement call themselves. Who designed the current new Macedonia infobox and whereabouts can i access it so i can see if i can add these two categories? Also can a better map be placed for the Macedonia infobox like in the other Wikipedia projects ?Resnjari (diskutimet) 26 dhjetor 2015 18:52 (CET)Reply[reply]
@Resnjari, actually we dont have infobox for Macedonia settlements, as I said we have only one (but old and useless) for villages (Stampa:Infobox MKD fshat). Now we use this Stampa:Kartela vendbanim and this Stampa:Infobox vendbanim. This template Stampa:Infobox vendbanim, which is for settlements in general, has fields Vendasit and Krahina etnografike/gjeografike, you can use it.--Liridon (diskutimet) 26 dhjetor 2015 19:17 (CET)Reply[reply]
Thanks, it a little late in the morning here in Melbourne. I'll do something with it then. Thank you.Resnjari (diskutimet) 26 dhjetor 2015 19:31 (CET)Reply[reply]

Hej @Resnjari, I have already created in September, but I forgot, the template for Municipalities in Macedonia, Stampa:Infobox MKD komuna (today added the two fields that you requested). I'm sorry for the delay. --Liridon (diskutimet) 4 janar 2016 13:00 (CET)Reply[reply]

Falimenderit Liridon ! That's perfect. I'll also get Ammativari to assist to make the small adjustments. He is good with the map stuff. After that i will place it throughout the articles. Te fala dhe gezuar vitin i ri 2016!Resnjari (diskutimet) 5 janar 2016 04:17 (CET)Reply[reply]
Tung Liridon. There are 4 mini infobox pages that can be deleted. I combined 4 municipalities into the Kercove one, as Kercova municipality was merged by the Macedonian government and expanded in 2013. The old articles on the other 4 municipalities can stay. Delete when you can these: [[4]] , [[5]] , [[6]] , [[7]] (and any categories that are now obsolete regarding these pages) and this infobox ( stampa:KUTIAOhri ) on Oher city which is now obsolete with the infobox i placed. Also regarding the Kercova municipality articles, i tried making a few changes though the Wiki system system did not allow it due to what i think it might think is duplication. In Kercove municipality there are two Recan's and two Dollenca's. I called one Recan (Komuna Kercove) and wanted to name the other Recan(Kercove) to remedy the situation. Same for Dollenca, though it would not allow me to do so. Cam you when time permits change the article names of the following pages: Izvori (Drugovë), Novosella (Osllomej), Dollenca (Osllomeji), Reçani (Zajaz). All of those 4 should have in the bracketed bit Kërçovë instead. I appreciate any assistance on the matter. Te fala.Resnjari (diskutimet) 1 prill 2016 21:13 (CEST)Reply[reply]

Tung @Resnjari, si je? I ndryshova kërkesat qe kishe, nëse ke diçka tjetër, lirisht kontakto.--Liridon (diskutimet) 1 prill 2016 21:26 (CEST)Reply[reply]

Tung Liridon. Falimenderit qe me ftove per ate projektin te madh per artikulleve. Do shikoje sa koh kam. Per tani dua artikullet te fshatra ne Maqedoni ta baroj para te nis me punet ime e universitetit per tezen. 5 rajon jane thjesht te barruar. Kam dhe tre. Ka dhe disa faqje per te grisur, dhe disa per lidhjet qe do duhet ti besh ne rralle. Por keto me fund kur do mbaroj, do te tregoj cilat jane qe keshtu te behen me nje kup. Ta fala.Resnjari (diskutimet) 7 prill 2016 04:55 (CEST)Reply[reply]
Pershendetje Liridon. Tere artikullet ne Wikipedia shqip per R. e Maqedonise jane me rralle. Kutia e re u vu dhe nje kategori e re qe i lidh te gjith fshatra u be. I came across a whole bunch of infoboxes, maps that are not of standard (and as one would notice i am very meticulous in trying to find the correct local form of the village name used in Albanian, as some Albanian sources make it up when they don't know although they need a form to use.), a article that is repetitious and a link page that is now redundant. To be deleted:
MAPS:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Badar.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Blla-pe.jpg https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Divl.jpg ,

https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Erzh.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Gradm.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Katll.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Konjep.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Konjpo.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Kozhl.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Lete.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Ognjaci.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Petrovec.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Sush.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Kojlia.jpg , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Breza_ne_harte.png , https://sq.wikipedia.org/wiki/Skeda:Rrahmanliasmall.jpg

INFOBOXES:
https://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:Infobox_MKD_fshat , https://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:KUTIAKumanova , https://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:KUTIALikova , https://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:KUTIAManastiri , https://sq.wikipedia.org/wiki/Stampa:KUTIATetova
REDUNDANT PAGES (due to either repetitious information [the Orkoc one] and or obsolete information [the Tanusha one. Only one village carries that name in Albanian, the other in Reka e Eperme is Tanushaj, so that page is redundant as names are different):
https://sq.wikipedia.org/wiki/Tanusha , https://sq.wikipedia.org/wiki/Orkoci
I also encountered a few problems: I tried to create a Fshatra në komunën e Karposhit (see:https://sq.wikipedia.org/wiki/Bardhoci_%28Karposh%29) page for villages in Karposh, but for some reason would not let me due it and it gives me a whole bunch of Wiki explanation which is beyond my scope but that of a Administrator to look into.
Also regarding the two Recans in Kercove, i must have forgotten to alter the page name of one of the two Recans, and now are booth a little stuffed up. I saved the contents of that page on a word document. Delete it https://sq.wikipedia.org/wiki/Re%C3%A7ani_%28K%C3%ABr%C3%A7ov%C3%AB%29 and any other Recans relating to Kercove (the other one if it still exists. I will create both articles from scratch.
Anyway, it was much effort but finally the village articles for Macedonia are in order and have proper infoboxes. Shume pune ishte, por shume mire tani ! Falimenderit me te gjitha ndihmet tend me kete gje.
Te fala.Resnjari (diskutimet) 8 prill 2016 16:57 (CEST)Reply[reply]
@Resnjari, perfect, great work with MKD settlements. Soon I will delete Files and Templates that you listet which aren't useful. Pune te mbare.--Liridon (diskutimet) 8 prill 2016 23:41 (CEST)Reply[reply]
@Resnjari, I deleted files, but one is in commons and we cant delete. Infobox MKD fshat - some villages are still attached with this template, and cant delete either. Deleted Reçani (Kërçovë).Pune te mbare.--Liridon (diskutimet) 9 prill 2016 12:37 (CEST)Reply[reply]
Ok, falimenderit per te gjitha. Is there a easy way of finding out which villages i overlooked and did not place the new infobox, that still retains the old infobox? If not, i will have a look at all the articles again. I must have missed a few.
@Resnjari, there is an easy way. In left menu of template page there is a section Mjete/Tools - Lidhjet këtu/What links here. This is link for pages which still use that template.--Liridon (diskutimet) 10 prill 2016 10:58 (CEST)Reply[reply]
Ok, tani jane te bere tamam. Faqjet qe jane prej fshtrat ne Maqedoni jane te gjith te bera. Gjeta disa artikulle qe egzistojne qe jane paralele qe jane rreze artikujt te vendbanimeve. Me disa prej keto i transferova te dhenaat por te kishin ne ato tjere artikulle, por me shume nuk kishte per ashtu te beheshin. Keto artikulle jane per grisje (dhe kutia e vjeter per Maqedonine):


https://sq.wikipedia.org/wiki/Qytet_%28Dell%C3%A7ev%C3%AB%29 , > (Mitrekersti eshte nje fshat, jo dy)https://sq.wikipedia.org/wiki/Mitroji https://sq.wikipedia.org/wiki/K%C3%ABrsti ; >(kjo Tpolica eshte e komunes Vrapcishtit dhe duhet te griset) https://sq.wikipedia.org/wiki/Toplica_%28Maqedoni%29 ; >(ka faqjet per te dy Dollencat i komunes Kercove)https://sq.wikipedia.org/wiki/Dollenci_%28Drugov%C3%AB%29  ; >kjo artikull egziston me emer Negotine https://sq.wikipedia.org/wiki/Negotina_e_Pollogut ;> informatat i transferova ne artiullin Cerkez) https://sq.wikipedia.org/wiki/P%C3%ABrdoruesi_diskutim:%C3%87erkezii ; (Kishte dy artiiculle per fhsatin Tatat Elevca i Dibres, kjo tjetra ne te griset) https://sq.wikipedia.org/wiki/Eleva

Liridon, falimenderit per te gjitha ndihmat. Se jame nga diaspores, shqipja ime (toskerishtja e Prespes) eshte ajo qe e kam mesuar prej gjyshit dhe gjyshes edhe nuk i di termat teknikisht per disa gjera (ne shqipen standarde), prandaj une me Anglisht i shkrojta gjerat. Por jam autodidakt kur vjen per gjuhen ton. Te fala dhe falimenderit Liridon !Resnjari (diskutimet) 10 prill 2016 17:07 (CEST)Reply[reply]
@Resnjari, të kuptoj gjithçka, lirisht më shkruaj edhe anglisht, me më shumë rëndësi është kontributi juaj. I fshiva faqet qe nuk duhen, dhe qe ishin te dyfishta--Liridon (diskutimet) 10 prill 2016 17:45 (CEST)Reply[reply]

Përshëndetje[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Liridon,

Faleminderit për udhëzimin. Nuk e dija që ekzistone diçka si WikiCitate! Do t'i postoj atje. Gjithsesi, faleminderit dhe ju përgëzoj për punën e shkëlqyer!

??[Redakto nëpërmjet kodit]

Pse skom sandbox ne wikisq??? Kadribistrica (diskutimet) 9 janar 2016 03:52 (CET) Kadribistrica (diskutimet) 9 janar 2016 03:52 (CET)Reply[reply]

@Kadribistrica, mund ta aktivizosh nga Parapelqimet > Veglat > shto link per Livadhin. Mirepo me duket se nuk funksionon si duhet aktualisht. Gjithsesi per te testuar mund te nenfaqet e perdoruesit (Përdoruesi:Kadribistrica/Livadhi).--Liridon (diskutimet) 9 janar 2016 11:52 (CET)Reply[reply]

A mund te redaktoj artikulin shqiptaret ne maqedonise si e kom ba ne shqiptaret ne mali I Zi?? Kadribistrica (diskutimet) 14 janar 2016 15:53 (CET)Reply[reply]

@Kadribistrica, lirisht puno atë artikull/temë që dëshiron, nuk duhet të kërkosh leje nga askush.--Liridon (diskutimet) 14 janar 2016 15:55 (CET)Reply[reply]

Pse spo bon infobox military person? Kadribistrica (diskutimet) 25 janar 2016 08:01 (CET)Reply[reply]

@Kadribistrica, perdore kete stampe :Stampa:Person Ushtarak.--Liridon (diskutimet) 25 janar 2016 12:40 (CET)Reply[reply]

and olso i forgot to ask why i dont have in the right to chose infoboxes? i always go and search in google for english then i have to translate it Kadribistrica (diskutimet) 26 janar 2016 03:32 (CET)Reply[reply]

@Kadribistrica Nuk te kuptoj çfarë kërkon. --Liridon (diskutimet) 26 janar 2016 10:38 (CET)Reply[reply]

when you edit a articles u have a thing in the right were you can chose infoboxes, i dont have it Kadribistrica (diskutimet) 26 janar 2016 17:46 (CET)Reply[reply]

Te them te drejten nuk e di per cka e ke fjalen. Une redaktij edhe ne wikipedia ne gjuhe te tjera dhe jane njejt. Vetem nese ne enwiki ose diku tjeter, ndoshta kane mjete qe shtohen nga parapelqimet, dhe ne ne sqwiki nuk kemi shume mjete. Por by default nuk kan keshtu qe kerkon ti.--Liridon (diskutimet) 26 janar 2016 19:56 (CET)Reply[reply]

Stampa:Infobox Monarch pse spo bon? Kadribistrica (diskutimet) 7 shkurt 2016 22:11 (CET)Reply[reply]

@Kadribistrica nuk bohet ashtu Stampa, duhet ta marresh kodi burimor te Stampes nga anglishtja. Nese nuk di te krijosh stampa besoj se me kohe do e mesosh. Aktualisht skam shume kohe qe te ndihmoj me shume.--Liridon (diskutimet) 7 shkurt 2016 22:47 (CET)Reply[reply]

a eshte krejt rregul ja a dohet me ba ma shum? shiko ne livadhi tem per perandorise osmane. Kadribistrica (diskutimet) 5 mars 2016 20:34 (CET) Kadribistrica (diskutimet) 5 mars 2016 20:34 (CET)Reply[reply]

@Kadribistrica Aq sa është, nuk ka gabime, mirë duket. Një këshillë, këtu në faqen time të diskutimit, mund te hapesh teme te re diskutimi, dhe mos i shto gjitha diskutimet te e njëjta e hapur prej ne janar. -Liridon (diskutimet) 5 mars 2016 21:45 (CET)Reply[reply]

artikulli[Redakto nëpërmjet kodit]

Si mund te krijoj nje artikull te plote, dhe cilat jane kushtet? Maidaaa Bulliqi (diskutimet) 10 janar 2016 15:40 (CET)Reply[reply]

@Maidaaa Bulliqi, Këto rregulla ju janë publikuar edhe në mesazhin e mirëseardhjes ne faqen e diskutimit por nuk ka problem, më vjen mirë që ju kërkoni të dini më shumë, kjo tregon interesimin tuaj për tu bërë pjesë e komunitetit. Këto janë disa rregulla bazë të cilat duhet ti keni parasysh, gjithsesi ato më mirë mësohen nëse punoni vazhdimisht në Wikipedia dhe me kohë.

kategoria[Redakto nëpërmjet kodit]

Mendova se do te ishte mire me ba kategori, por me falni.

(Faleminderit per mezashin nuk e pasna dite)

Kur e bej nje artikull te ri, shkoj ne wikipediat e gjuheve te huaja qe m'i shtu gjuhet, a ka problem ketu apo jo?

Wikipedia Asian Month[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi, thank you for participation in Wikipedia Asian Month. Please fill out the survey that we use to collect the mailing address. All personal information will be only used for postcard sending and will be deleted immediately after the postcard is sent. If you have any question, you may contact me at Meta. Hope to see you in 2016 edition of Wikipedia Asian Month.--AddisWang (diskutimet) 12 janar 2016 19:27 (CET)Reply[reply]

Thanks @AddisWang. In the next edition of Asian Month, I believe our community will have greater participation.--Liridon (diskutimet) 12 janar 2016 19:53 (CET)Reply[reply]

A barnstar for you![Redakto nëpërmjet kodit]

Asia medal.svg The Asian Month Barnstar
Thanks for your great contribution in Wikipedia Asian Month 2015! --AddisWang (diskutimet) 12 janar 2016 19:30 (CET)Reply[reply]

Stema e tr[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje

Kam nje pyetje, a mundem t'a ndryshojë titullin?

P.sh Nëse një artikull e ka emrin "Stema-Turqia", si ta ndryshoje qe t'a bej "Stema e Turqise"? — Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga 78.66.239.141 (diskutimet)

Përshëndetje, un nuk e di se çfarë funksionesh ke kur je përdorues i paregjistruar, por di që përdoruesit e regjistruar mund të zhvendosin artikujt nga butoni {Më tepër...}. Gjithsesi e zhvendosa unë artikullin tuaj, tani e keni këtu Stema e Turqisë. Rradhën tjetër kur të diskutoni vendosni edhe nënshkrimin tuaj me kodin ~~~~. --Liridon (diskutimet) 21 janar 2016 23:14 (CET)Reply[reply]

Shkronja C e Spanjes[Redakto nëpërmjet kodit]

Pershendetje Liridon. Fillova artikujt me shkronje C te Spanjes, po sec ndodhi dhe kjo faqe nuk duket sic dukeshe me pare (duke filluar nga Campillo de Deleitosa), pra skripti nuk duket me, dhe duhet te shtypesh redaktimin per ta pare, kurse perpara ishte kollaj, se dukeshe ne faqe. Te lutem shihe pak kur te kesh kohe. Faleminderit dhe me te mira. Zhvillimdon (diskutimet) 21 janar 2016 20:18 (CET)Reply[reply]

Përshëndetje @Zhvillimdon, po e pash edhe un problemin, tash e rregullova, realisht ka shume te dhëna prandaj ndodh kjo. Te rekomandoj që mos krijosh shume artikull nga e njëjta shkronjë për një kohë të shkurtër, por duke krijuar edhe nga shkronja e tjera. Së shpejti do shtoj edhe në shkronjat e tjera (gjithsej bëhen diku 2200 artikuj). Nëse do shtoje emrin te lista e anëtarëve të projektit. --Liridon (diskutimet) 21 janar 2016 22:58 (CET)Reply[reply]

mbi artikullin Avni Ponari[Redakto nëpërmjet kodit]

Liridon pershendetje,

Ju lutem, a mund te me sqaroni lidhur me kundershtite qe keni per artikullin Avni Ponari?

Kam hequr perdrimin e shpeshte te SIGAL UNIQA dhe pjesa tjeter eshte nje profil personi publik sikurse mund te gjeni ne wikipedia.

Faleminderit paraprakisht!– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Albanious (diskutimiredaktime).

@Albanious, ka shumë arsye pse e kam hequr përmbajtjen tuaj. Së pari, ju keni mbushur shumë informacione që për një libër biografik mund të jenë pak, por për një artikull enciklopedik janë shumë (dhe paramendoni se çka ndodh nëse për secilin person shtohet çdo veprim i jetës në artikull të wikipedias). Referenca në gazeta dhe revista jo të mira për një artikull enciklopedik, pasi personi është një biznesmen, ndodh që lajmet jenë marketing i paguar. Ju i nderuar keni redaktuar vetëm artikullin Avni Ponari gjithë kohën (flet historia e redaktimeve). Provoni krijoni artikullin në versionin anglisht të wikipedias, nëse arrini që të krijoni artikull në en.wikipedia.org, me këtë përmbajtje, unë nuk do ju pengoj më shumë, dhe gjith materialin tuaj do e rikthej, dhe nuk ju pengoj më shumë.--Liridon (diskutimet) 22 janar 2016 15:56 (CET)Reply[reply]

Më falni qe po ju pengoj

A mund te me ndihmoni rreth artikullit "Ishulli i Njeriut"? E kam fjalen per flamurin dhe stemën.

Nese e shikoni artikullin, do ta kuptoni.

Faleminderim[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Liridon,

Faleminderit shumë , ishte shumë i kjartë sqarimi që më dhe për ta lidhur artikullin me gjuhë të tjera. Nëse je pak i lirë mundësisht shikoje artikullin Alfafara , shikoje se a e kam lidhur mirë

--Kurioziteti123 (diskutimet) 31 Janar 12:00 (CET)

@Kurioziteti123, ne rregull eshte.--Liridon (diskutimet) 31 janar 2016 12:42 (CET)Reply[reply]

Replikë për Informim[Redakto nëpërmjet kodit]

Mesa duket qëni jo shumë i informuar. Por nqs e keni lexuar materialin që ne kemi paraqitur atëhere do e kuptonit gjithësesi, ne po të sjellim disa referemca më poshtë ku skemi nevojë për promovim, pasi tashmë jemi mjaft të njohur nga publiku. Hidhi një sy!

TV KLAN https://www.youtube.com/watch?v=g7IMfUDi32U

A1 Report https://www.youtube.com/watch?v=FS1CAUH7acA

Klan Kosova https://www.youtube.com/watch?v=VXb2un0Z7uM

Klan Kosova 2 https://www.youtube.com/watch?v=IoHsTT5F-sE

A1Report Tv më i mirë Informativ Top Channel më i miri gjener https://www.youtube.com/watch?v=mrT90Qm_ZZo

Agon Channel - Watching Speciale https://www.youtube.com/watch?v=Q82_JGib7nY

– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga InfoMediaAlbania (diskutimiredaktime).

Uroj ta shikosh edhe kptë[Redakto nëpërmjet kodit]

JA KU KENI DHE EVENTIN TONË NË FAQEN ZYRTARE TË RITA ORËS.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_awards_and_nominations_received_by_Rita_Ora#IMA_Awards – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga InfoMediaAlbania (diskutimiredaktime).

Mund të keni referenca sa të doni, por artikulli nuk plotëson asnjë kriter. Pasi që në en.wikipedia.org ju jeni referencë për artikuj dhe te besueshem, atëherë shko së pari krijo atje artikullin, pastaj në shqip un do e përkthej, ska nevojë të mundoheni.--Liridon (diskutimet) 9 shkurt 2016 14:42 (CET)Reply[reply]
Liridon, ju lutem hidhi nje sy materialit tonë, mendoj që nuk përmban aspak promocion por vetëm informacion.

Marrë mesazhin tuaj[Redakto nëpërmjet kodit]

Marrë mesazhin tuaj automatike mirëpritur në Wikipedia në gjuhën shqipe, është shumë e bukur. Megjithatë unë duhet të them se unë nuk flas këtë gjuhë. Gjuhët e mia janë Frëngjisht, Spanjisht, Anglisht, Portugalisht dhe pak italisht dhe gjermanisht. Kam vizituar një faqe shqiptare nga kurioziteti. Për të përkthyer këtë mesazh kam përdorur mjet përkthimit Google. përshëndetje të përzemërta. --Millot (diskutimet) 20 shkurt 2016 03:15 (CET)Reply[reply]

@Millot thanks for visiting Albanian Wiki, you're welcome. Im glad that you tried to write and greet me in Albanian.--Liridon (diskutimet) 20 shkurt 2016 17:25 (CET)Reply[reply]

Possible serial Copyright violation[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello Liridon! I noticed that user 79.94.201.79 has copied extensively from other sources. E.g.

and I suspect that most of his contributions are copied from elsewhere. I can help you to check all of his contributions but I do not speak your language, so the only think I can do is to compare texts. Is there any template you use for copyright violations, other than {{delete}}? Do you want me instead of tagging with {{delete}} to report you here what I find so you can then check them and do what is needed? Thank you for your time, and sorry for contacting you in English. My regards. --Ah3kal (diskutimet) 25 shkurt 2016 10:35 (CET)Reply[reply]

Hello @Ah3kal, thanks for reporting, and helping our community. If the text match then you can tag with {{grise}} or {{delete}} and I or other administrators will delete those items. Again, thank you.--Liridon (diskutimet) 25 shkurt 2016 11:23 (CET)Reply[reply]
It's my pleasure to support any Wikimedia project. Have a nice day! Ah3kal (diskutimet) 26 shkurt 2016 08:46 (CET)Reply[reply]

Përshëndetje Liridon ![Redakto nëpërmjet kodit]

Mund te me ndihmosh me diçka ?! Mariglent.J (diskutimet) 27 shkurt 2016 11:04 (CET)Reply[reply]

@Mariglent.J Po, patjetër. --Liridon (diskutimet) 27 shkurt 2016 16:53 (CET)Reply[reply]

@Liridon , duke qene se ke pervoje ne wikipedia doja te me ndihmoje ne lidhje me nje artikull qe kam hapur ne wikipedia sq.

https://sq.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Artikuj_p%C3%ABr_shqyrtim/Analiza_Interpretuese_Fenomenologjike

Ketu thote qe artikulli eshte ne shqyrtim, por mesa cduket po zgjat me shume se cduhet... Nuk e di perse dhe cduhet te bej qe artikulli te futet ne wikipedia sq ?!– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Mariglent.J (diskutimiredaktime).

@Mariglent.J, materialin tuaj tashmë e zhvendosa në një artikull edhe është Analiza Interpretuese Fenomenologjike. Artikulli në përgjithësi është mirë, por duhet të keni parasysh se ka hapësirë (përmbajtja/ndarja e seksioneve/lidhjet e brendshme-links) që ende të përmirësohet sipas rregullave të Wikipedias.--Liridon (diskutimet) 27 shkurt 2016 23:22 (CET)Reply[reply]

Shume Faleminderit Liridon ! Me ndihmove vertet shume !

liridon l dhe olsi k[Redakto nëpërmjet kodit]

@Liridon & @Olsi

Ore se po mi ngrini nervat. Jane bere disa artikuj mbi metodat e kerkimit nga studente. Lerini artikujt aty dhe do te permiresohen nga te tjere ose nga une kur te kem kohe. Perse i fshini dhe beni corap punen time dhe lidhjet me artikullin kryesor?

Kush ju autorizon ju te fshini artikujt me shkaqe idiote? Edhe nese jane kopjuar nga wikipedia anglisht apo libra, pak rendesi ka - gjysma e artikujve ne wikipedia anglisht jane hartuar nga studente. Nuk thoni shyqyr qe studente shqiptare marrin pjese ne wikipedia, por ju i fshini?

Do te ankohem tek Wikipedia.

Keto jane rregullat e Wikipedias dhe asgjekundi nuk thuhet qe artikulli fshihet.

"When you find a passage in an article that is biased or inaccurate, improve it if you can; don't delete salvageable text. For example, if an article appears biased, add balancing material or make the wording more neutral. Include citations for any material you add. If you do not know how to fix a problem, ask for help on the talk page.

To help other editors understand the reasoning behind your edits, always explain your changes in the edit summary. If an edit is too complex to explain in an edit summary, or the change is contentious, add a section to the talk page that explains your rationale. Be prepared to justify your changes to other editors on the talk page. If you are reverted, continue to explain yourself; do not start an edit war." --Kapedani (diskutimet) 1 mars 2016 06:58 (CET)Reply[reply]

@Kapedani Se çfarë don të thuash me "liridon l dhe olsi k" nuk e kuptoj, gjithsesi po të përgjigjem. Le të themi se studentët shkruan një punim dhe duan ta publikojnë në revistën shkencore. Nëse punimi ka gabime nuk publikohet, derisa të përmirësohet punimi (kjo është që ta kuptoni në gjuhën tuaj). Ti kthehemi wikipedias, në rast se artikujt nuk plotësojnë kriteret atëherë un, Olsi apo administratorët e tjerë të zgjedhur këtu do i grisim ato artikuj. Askush nuk është i detyruar të përmirësoj artikujt tuaj apo të dikujt tjetër, sepse është punë vullnetare, por un si adiminstrator nuk duhet të lejoj të publikohen artikuj që nuk plotësojnë kushtet si enciklopedike/referencat/neutraliteti/saktësia. Ndërsa sa për ankesën mund ta bësh në Kuvend, dhe shpresoj që të marrësh një përgjigje më të përshtatshme.--Liridon (diskutimet) 1 mars 2016 10:21 (CET)Reply[reply]
@Liridoni ato shkronjat jane atribute per persona te nxituar si ju. Wikipedia nuk eshte per punime shkencore, keshtu qe analogjia eshte teresisht shkaraz ketij argumenti. Artikuj ne anglisht jane edhe stub, pra te paperfunduar dhe te lena per bashkepunim - kjo eshte filozofia e wikipedias fundja. Wikipedia ne shqip nuk e ka arritur ate mase sikur ne anglisht qe te filtrohen artikujt me te pare. Mos beni kot te zellshmin, sidomos kur nuk mund t'ja keni haberin cdo sendi. Wikipedia ne shqip eshte ende ne fillesat e pare, dhe ju fillimisht duhet te lejoni cdo artikull qe nuk shkel parimet kryesore te wikipedias (neutralitetin dhe saktesia). Artikujt qe hoqet me zellin e budallait ishin vertete te perkthyer keq, por mund ta kaloje ne stub, dhe jo ta fshije me zellin e burokratit idiot. Jeni dy veta ketu dhe nuk ju vendosur njeri si roje portash. Ju duhet te permiresoni artikujt, jo wikipedian. Se wikipedia eshte produkt kolektiv, jo i dy tipave qe vetem se kane shume kohe neper duar mendojne se kane edhe te drejte.--Kapedani (diskutimet) 1 mars 2016 13:07 (CET)Reply[reply]
@Kapedani, paskeni një fjalor shumë të pasur me fjalë të ulta. Zakonisht nuk më bën përshtypje, 7 vite në wikipedia ka pasur edhe kërcënime e njerëz edhe më të ulët se ju. Më vjen keq që ke ofenduar një nga kolegët e mi, prandaj do duhet t'ju bllokoj për një javë.--Liridon (diskutimet) 1 mars 2016 19:50 (CET)Reply[reply]

Jodie Sweetin[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung Liridon
Me vjen mire qe kemi nje Wikipedia edhe ne gjuhen shqipe. Jam nje perdorues fare i ri ne kete portal. Kam bere nje perkthim te shkurter te Jetes se Jodie Sweetin, e cila eshte grisur nga ju. Me falni nese kam gabuar ne ndonje perkthim. Por kjo ka qen vetem nje kontribut te cilin deshiroja ta kontriboja. Nuk ka gje qe eshte grisur, dhe e di se nuk keni kohe te mirreni me te gjithe ata qe shkruajn ose perkthejn ndonje FAQE te ndonje Personaliteti apo Aktori te ndryshem, vetem desha te theme se do te ishte me mire sikur te ceken gabimet e bera keshtu qe ne te ardhmen te mos perseriten. Sepse secili nga ne e bene kete ne kohen e lire dhe Private.
Wikipedia eshte shume e deshirueshme dhe e gjere ne te gjithe rruzullin tokesor, dhe e perkthyer ne te gjitha gjuhet e botes. Mendimi im eshte nese nje FAQE ekziston ne nje gjuhe dhe perkthehet edhe ne gjuhen shqipe, nuk do te duhej te grisej por te behet korrektura dhe te mos lansohet perderisa te jete ashtu sic do te duhej me qen. Ne kemi 52.639 artikuj në shqip, qe do te thote se jemi shume larg nga te gjitha artikujt qe do te duhej te jene edhe ne gjuhen Shqipe.
Pra prap ju kerkoj falje dhe falinderim per kohen qe ju kam marr deri me tani.
Me nderime 
S.M – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Xeniss (diskutimiredaktime).
Përshëndetjeje @Xeniss, ashtu është, kjo është një punë vullnetare dhe askush nuk i detyrohet askujt. Megjithatë, pasi më pyetët patjetër se do ju përgjigjem :). Arsyeja pse e grisa ishte "Përkthim automatik", dhe kishte plot gabime. Nëse do krijo përsëri artikullin, por më mirë të ketë vetëm një paragraf (10 rreshta) dhe të jet i kuptueshëm/saktë se sa i gjithë artikulli dhe me gabime. Asnjë artikull nuk është krijuar i plot me një redaktim të vetëm. Nëse do mund të eksperimentosh dhe të punosh në hapësirën testuese Speciale:Faqjaime/Livadhi, dhe kur ta keni gati artikullin, publikoni. Meqë ra fjala ja se si dukej artikulli juaj duke i theksuar ca gabime:
Jodie Lee Ann Sweetin (e lindur më 19 janar 1982) është një aktore Amerikane me personalitetit televiziv, e njohur mirë për rolin e saj si Stephanie Tanner në një kohë të gjatë-rrjedhës televiziv seriali Shtëpi të Plotë dhe efekt serial të të Plotë të Shtëpisë.
Jeta personale
Në vitin 2002, në moshën 20 vjeçare, Sweetin u martua me burrin e saj te parë, oficirin Shaun Holguin te Los Angeles Policisë . Shokët e Plotë Shtëpinë castmate Candace Cameron ka shërbyer si saj matron e nderit; Vajza e Cameron'es, Natasha, ka shërbyer si një lule vajzë. Sweetin dhe Holguin janë divorcuar në vitin 2006...
Gjithë artikulli ka gabime, duket qartë se është përkthim automatik. Nëse ke ndonjë pyetje, ose nevojë për ndihmë, këtu jam.--Liridon (diskutimet) 2 mars 2016 15:59 (CET)Reply[reply]


Flm Liridon
:Kjo me eshte shume e kjart, dhe ju falenderoj per pergjegje te shpejt. Kam mendura plotesisht gabimisht dhe se tash e di se cka duhet bere. Me te vertet ka qen nje perkthim automatik me disa ndyshime nga gjuha Angleze. 
:Tash do perkthej ashtu siq duhet 

Ju pershendes

Xeniss

Ukrainisht Bashkimi Kombëtar[Redakto nëpërmjet kodit]

Pse e keni hequr Ukrainisht Bashkimi Kombëtar atë?– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga CesarNS1980 (diskutimiredaktime).

@CesarNS1980 Sepse ishte përkthim automatik, sepse ishte pa kuptim - ngjashëm si pyetja juaj.--Liridon (diskutimet) 12 mars 2016 20:03 (CET)Reply[reply]
@CesarNS1980 I will write English, for better understanding. To write articles in Albanian, you need to understand what you write, and gramar. You know what this statement mean: [Ju mund të shërohen?] - Nonsense (means that you can't even write conversation in Albanian). If you want you can work in your sandbox. --Liridon (diskutimet) 13 mars 2016 00:23 (CET)Reply[reply]
Ок. I′ll write a new article, and you edit it. OK? (CesarNS1980 (diskutimet) 13 mars 2016 07:12 (CET))Reply[reply]

-[Redakto nëpërmjet kodit]

Ju pershendes dhe ju falenderoj per vleresimin dhe kujdesin. Si perdorues i ri e di se kam gabime dhe pengesa te natyres teknike dhe jo vetem teknike. Do ta kem parasysh keshillen tuaj per ridrejtim te artikullit per Xhon Djui. Edhe njehere ju faleminderit dhe ju lus per mirekuptim. Juve dhe te gjithe te tjereve ketu ne Wikipedia ju deshiroj suksese dhe pune te mbare. Mireulexofshim --Punëtori (diskutimet) 17 mars 2016 12:33 (CET)Reply[reply]

@Punëtori kush punon, edhe gabon. Vazhdo sic ke punuar deri tash, nese te duhet ndihme lirisht pyet.--Liridon (diskutimet) 17 mars 2016 20:46 (CET)Reply[reply]

Pasi e bëra një artikull me emrin "Ta'if", e shënova kategorinë. Kur e shikova kategorine, artikulli nuk më shfaqet. Ku osht problemi?

Copy-paste[Redakto nëpërmjet kodit]

Liridon, ate faqen qe referon copy-paste ajo eshte e imja! NUK mund te shkruaj diqka tjeter pos se vertetes! POR nejse shiperia do behet edhe pa Wikipedia!

Atëherë është hulumtim vetjak, dhe sdo të thotë se është enciklopedike, dhe përsëri e shkel të drejtën e autorit. Meqë ra fjala, organizata ka plot që kanë këtë qëllim, por duhet të mbajmë ca parime, pasi për shkak të parimeve nuk jemi bashkuar deri më sot.(P.S. shkruhet Shqipëria | nënshkruani diskutimet tuaja duke përdorur ~~~~ )--Liridon (diskutimet) 22 mars 2016 22:23 (CET)Reply[reply]

News from international CEE Spring 2016[Redakto nëpërmjet kodit]

Logo CEE-t.png

Hi, dear local organizer of CEE Spring 2016! We have some news and updates.

 • There are new countries and projects that joined the contest after it started, these are Belarusian classic Wikipedia, Bosnia and Herzegovina, Croatia, Kazakhstan, Kosovo, Sakha and Turkey. Our Timeline is updated, so please update your plans as well. If some other countries join the contest on the go, we will inform you!
 • There are two types of statistics gathered:
  If you don't use the template yet, here is an example: uk:Template:CEE Spring 2016. Its usage looks like: {{CEE Spring 2016 |user= |topic= |topic2= |topic3= |country= |country2= |country3= }}
  If you are using it but don't see your project in the stats then, perhaps, you are not using it properly. Only articles created (or improved if the rules allow this) for the contest during its period should have the template on respective talk pages.
 • Let us remind you, that as the contest is held simultaneously in many Wikipedias, it is vital that all articles, contest templates and categories are linked with Wikidata. Don't forget about this :)
 • If your local contest has some special needs (e.g. stats by weeks), let us know. Having local rules briefly described on Meta page is compulsory for well-mannered organisers :)

Please let us know if you need help with anything! Any questions leave here.

If someone wants to receive such updates from CEE Spring on their talk page, they may add their username on this page. It might also be useful to join WMCEE-l mailing list (wmcee-l@tools.wikimedia.pl, registration).

Best regards from international organizers,
-- Ата via MassMessage 3 prill 2016 03:32 (CEST)Reply[reply]

Wikipedia Asian Month Ambassadors[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi Liridon. We will give you a digital certificate of Wikipedia Asian Month Ambassadors soon, please email me the name (real name, first name, nickname or username) you wish to appear on the certificate. Send me an Email even the username is what you want to display on the certificate so I can have your Email address. This will not be public and only you can access the digital copy. Besides that, we are displaying our ambassadors on this page. If you wish to display another name instead of your username, please feel free to make a change. Any question please leave it on my meta talk page. Thanks!--AddisWang (diskutimet) 19 prill 2016 19:13 (CEST)Reply[reply]

Liridon[Redakto nëpërmjet kodit]

Un redaktova nje faqe e quajtu NATEX Tani ajo faqe eshte fshire.Mund ta di pse?

Përshëndetje Liridon. Kosova infobox query[Redakto nëpërmjet kodit]

Si je vëlla? I am not sure if this is in your area of interest or expertise, however here it goes. I have in recent times created a whole bunch of Stampa infoboxes for the Komuna's so articles can be created for Kosova and linked the existing ones through it. However though a current infobox for Kosova exists Stampa:Fshat (Kosova) can you (if you have some time or if possible) either update it or create a new one that is exactly the same as the Macedonia infobox you created though with the addition of 4 more options to the Kosova infobox: |Nofka |Moto |Themelimi and also a aeroporti option too. Could it also contain this map as in Bulgarian wiki > https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9E%D1%80%D0%B0%D1%85%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%86 I appreciate any assistance on the matter. Best regards.Resnjari (diskutimet) 25 prill 2016 21:37 (CEST)Reply[reply]

@Resnjari mirë flm, ti si je? Besoj ne fundjavë do jem i lire dhe do e punoj Stampën. Gjithë të mira.--Liridon (diskutimet) 25 prill 2016 22:56 (CEST)Reply[reply]
Falimenderit. Perfekt ! Kur do behet kutia hazer, bej nje mesazh ne faqjen time. Te fala.Resnjari (diskutimet) 26 prill 2016 08:31 (CEST)Reply[reply]

Mirësevini në Aventurën e Wikipedias![Redakto nëpërmjet kodit]

TWA guide left bottom.png
Tung AeW! Jemi shumë të lumtur që dëshiruat të luani për të mësuar, si një mënyrë miqësore dhe argëtuese për t'u bërë pjesë e komunitetit dhe misionit tonë. Mendoj se këto lidhje mund të jenë të dobishme për ju gjersa po filloni.

-- 17:48, E mërkurë, prill 27, 2016 (UTC)

Articles to delete[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung Liridon. As i went through the Kosova articles recently, i came across these that are duplicates. I transferred any information that the other article of a similar name did not have to it from these. These are safe to be deleted now:

https://sq.wikipedia.org/wiki/Komoran https://sq.wikipedia.org/wiki/Negrofc https://sq.wikipedia.org/wiki/Zabeli_i_Posht%C3%ABm https://sq.wikipedia.org/wiki/G%C3%ABrqin%C3%AB https://sq.wikipedia.org/wiki/Janosh https://sq.wikipedia.org/wiki/Mulliqi https://sq.wikipedia.org/wiki/Rrezin%C3%AB https://sq.wikipedia.org/wiki/Miganofci https://sq.wikipedia.org/wiki/Breznica_%28Obiliq%29 https://sq.wikipedia.org/wiki/Bozhevci https://sq.wikipedia.org/wiki/Vranidoli https://sq.wikipedia.org/wiki/Remniki https://sq.wikipedia.org/wiki/Vranjaka https://sq.wikipedia.org/wiki/%C3%87arakofci https://sq.wikipedia.org/wiki/Moqar%C3%AB https://sq.wikipedia.org/wiki/Petroc https://sq.wikipedia.org/wiki/Roboc https://sq.wikipedia.org/wiki/Rubofci https://sq.wikipedia.org/wiki/Greikoc https://sq.wikipedia.org/wiki/K%C3%A7iq_i_Madh https://sq.wikipedia.org/wiki/Shtupel https://sq.wikipedia.org/wiki/Topli%C3%A7ani https://sq.wikipedia.org/wiki/Dunav_%28Gjilan%29 https://sq.wikipedia.org/wiki/Batusa https://sq.wikipedia.org/wiki/Kijav%C3%A7iqi https://sq.wikipedia.org/wiki/Brestofci https://sq.wikipedia.org/wiki/Makofc https://sq.wikipedia.org/wiki/Vranidoll https://sq.wikipedia.org/wiki/Strellci

Also delete this offensive redirect i cam across.> https://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Bythqiri&redirect=no

Also can you delete the redirect Radoniqi for this page. This article is about the lake and it cause issues with the village article Radoniqi. > https://sq.wikipedia.org/wiki/Liqeni_i_Radoniqit


Regarding this one, can you add the letter i at the end on the name Bishtazhin > https://sq.wikipedia.org/wiki/Bishtazhin . For some reason it wont let me do it.

Do all this when time permits. Thank you for all the assistance you have given ! Te fala.Resnjari (diskutimet) 2 maj 2016 20:09 (CEST)Reply[reply]

Yes check.svg U bë!--Liridon (diskutimet) 3 maj 2016 18:20 (CEST)Reply[reply]

translation question[Redakto nëpërmjet kodit]

Tung Liridon

I was thinking of translating a article from English Wiki. i created the topic so to speak, but did not press the final button for it to be created. As i was beginning this process, a little blue icon appeared on the provë button. It took me to a machine translation page and that had multiple tools there. It also saved stuff as i went. I decided to logout and then log back into my account and go back into the provë button and went to the translate option, but cannot locate it. Is it lost or am i not looking for it in the right place? Best.Resnjari (diskutimet) 3 maj 2016 19:28 (CEST)Reply[reply]

Opps, i found it. Don't worry about it. hehe By the way its about this article. https://en.wikipedia.org/wiki/The_Expulsion_of_Albanians_1877-1878 Best.Resnjari (diskutimet) 3 maj 2016 19:37 (CEST)Reply[reply]

Stampa:Harta-Location map[Redakto nëpërmjet kodit]

Përshëndetje Liridon, Mund të më ndihmosh nëse ke kohë në lidhje me stampën Harta që dua të funksionojë nëpërmjet modulit Location map si në wiki en për një funksionim më të mirë por nuk funksionon jam munduar disa herë dhe më shfaqen gabime të ndryshme është e ndërlidhur me stampa tjera siç janë Stampa:Harta~ dhe Stampa:Harta+ të cilat janë krijuar edhe në gjuhën angleze si Stampa:Location map~ dhe Stampa:Location map+.--Tytuu (diskutimet) 4 maj 2016 18:35 (CEST)Reply[reply]

@Tytuu e krijova ne nje nenfaqe harten sipas asaj anglisht Përdoruesi:Liridon/Livadhi/stampa/4 (erroret te shembujt jane pasi i kam lene me emrat anglisht). Me trego, se ka është problemi qe del te ti.--Liridon (diskutimet) 4 maj 2016 19:01 (CEST)Reply[reply]
Ky error shfaqet Lua error in Moduli:Location_map at line 348: No value was provided for longitude. shiko harten e Kroacise tek Përdoruesi:Liridon/Livadhi/stampa/4 i njejti error është shfaqur edhe tek Stampa:Harta kur jam munduar ta kthej në verzionin anglez --Tytuu (diskutimet) 4 maj 2016 19:12 (CEST)Reply[reply]
E qarte, ka dicka problem me parametrin longitude, mirpo skam shume kohe ta analizoj (me siguri ne fundjave do kem pak me shume, ose fundjavën e ardhshme, kemi takim me Wikipedianet e tjerë ne Tirane dhe e diskutoj, je i ftuar nëse ke deshirë te marrësh pjesë). Nëse do bej një stampë tjetër per eksperimentim, pastaj un prapa do i fshij. --Liridon (diskutimet) 4 maj 2016 19:39 (CEST)Reply[reply]
Në rregull, në lidhje me takimin për momentin jam i lirë por në të ardhmen do të jem i zënë kurse per stampën do të krijoj nje stampë për eksperimentim --Tytuu (diskutimet) 4 maj 2016 19:52 (CEST)Reply[reply]
Krijova nje si ajo anglisht vetem me emrin Stampa:Location map2 dhe funksionon por prap nuk e di se ku ngelet defekti te e vjetra Stampa:Harta mendoj se eshte emri i stampes Harta tek Moduli:Location map apo ndonje stampe apo modul qe nderlidhet me Moduli:Location map nuk jam i sigurt--Tytuu (diskutimet) 4 maj 2016 21:05 (CEST)Reply[reply]
Tani funksionon ishte ne fakt emri ai i cili shkaktonte problem nevojitej ne vend te Location map Harta mund ti grisesh keto
 1. Stampa:Location map2 Nepali
 2. Moduli:Location map2/data/Italy
 3. Moduli:Location map2/data/Croatia
 4. Moduli:Location map2/data/Albania
 5. Stampa:Location map2~
 6. Stampa:Location map2
 7. Moduli:Location map2
 8. Përdoruesi:Tytuu/test
 9. Location map-line/y
 10. Stampa:Demografia/Përdoruesi:Tytuu

.--Tytuu (diskutimet) 4 maj 2016 21:44 (CEST)Reply[reply]

Super @Tytuu, edhe un e ndryshova emrin te moduli, nuk kishte efekt. Më vjen mirë që e rregullove.--Liridon (diskutimet) 4 maj 2016 23:10 (CEST)Reply[reply]
Flm per gjithcka nuk kishte efekt sepse ka pasur edhe një lidhje me stampën Stampa:Harta~ e cila gjithashtu nevojitej të kthehej në verzionin anglez, por më në fund tani hartat janë më të sakta por nevojitet të përkthehet Moduli:Location map dhe Moduli:Coordinates sidomos ne pjesen e kategorieve sepse krijohen kategorite ne gjuhen angleze nese ke mudesi te me ndiihmosh --Tytuu (diskutimet) 4 maj 2016 23:23 (CEST)Reply[reply]
Mos u mundo me përkthimin e tyre, pasi si të përkthyera si anglisht, ato nuk duhet të dalin në artikull, ato duhet të jenë të fshehura/hide, nuk janë të dobishme për lexuesit dhe artikullin, por vetëm për çështje administrimi. Kur sheh shfaqjen e tyre, krijo atë kategori dhe brenda saj vendose që mos dalë në artikujt që përdorin atë modul ose stampë.--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 11:15 (CEST)Reply[reply]
Aha në rregull e kuptova por stampa Stampa:Harta ka edhe disa gabime qe duhen te korrigjohen me kohen por ka edhe nje problem me stampen Stampa:Infobox map harta shfaqet shum e madhe jo si ne wiki en nuk e di se nga vjen shih Përdoruesi:Tytuu/test2.--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 11:23 (CEST)Reply[reply]
Hej Tytuu, nuk e di cili modul/stampë e shkakton problemin, ti ke ndryshuar shumë dhe sjam në hap, prandaj më mirë eksperimento në faqet personale ose krijo stampa dytësore si dje. Edhe te harta e njësive administrative të Shqipërisë ka një problem nga ndryshimet, shih kategorinë Kategoria:Pages with script errors.--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 11:30 (CEST)Reply[reply]
Tek njesite administrative problemi vjen nga Stampa:Infobox ALB komuna tek koordinatat qe jane rregulluar keq me duket nuk e di mendoj se nuk ja vlen te bej me eksperimente nese nuk funksionon po e le fare.--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 11:42 (CEST)Reply[reply]
Pershendetje, ndoshta u bera pak i tepert por mendoj se eshte me rendesi ka nje defekt ne lidhje me stampen Harta+ dhe Harta~ shfaqet ky error:Lua error in Moduli:Location_map/multi at line 13: The name of the location map definition to use must be specified. shih shembullin tek Përdoruesi:Tytuu/test2 nese ke dijeni se per cfare arsyje shfaqet? Dhe a mund ta grisesh kete e bera per test egziston nje i tille--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 17:18 (CEST)Reply[reply]
@Tytuu me duket se nuk e ke definuar mire te faqja test, sepse nuk ke caktuar harte te cilit shtet. Permirsova dicka te moduli, dhe tash Harta+ funksionon mire, si ajo anglisht.--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 17:37 (CEST)Reply[reply]
A po ke te drejte por kishte defekt edhe emri sepse para se ta korigjoje Kategoria:Pages with script errors kishte 60 artikuj tani ka 31 faleminderit, por ka edhe nje defekt tek Stampa:Infobox map e cila lidhet me te gjitha stampat infobox shiko si shfaqet harta foto e madhe ketu ashtu eshte edhe ne wikipedian maqedonase por jo ne ate en eshte problemi tek Stampa:Location mark+ dhe Stampa:Location mark~ mendoj se duhet te jete ndonje kod tek MediaWiki nuk e di nuk jam i sugurt.--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 17:57 (CEST)Reply[reply]
Problemi nuk eshte te Stampa:Infobox map. Nese eshte mediawiki, eshte pak problem per ta gjetur cili fajl mungon.--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 18:23 (CEST)Reply[reply]
Me duket se e gjeta eshte tek [MediaWiki:Common.css en] ne fund si thumbinner--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 19:16 (CEST)Reply[reply]


@Tytuu Mendon për këtë:

/* Minimum thumb width */
.thumbinner {
  min-width: 100px;
}

??--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 19:26 (CEST)Reply[reply]

Po por nuk jam i sigurt.--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 19:29 (CEST)Reply[reply]
Cfarë u bë nuk funksioni?--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 19:44 (CEST)Reply[reply]
Commons.css eshte per dizajnin, ndersa un mendoj se eshte ne fuksionin e skriptave diku. E testova kete ndryshim qe the por prap ska effekt, sa i perket parametrave prolemi eshte tek Stampa:Location mark~, mirpo kete error me parametrat e ka secili wiki pervec anglisht.--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 19:45 (CEST)Reply[reply]
Per wikipedian maqedonase e di shiko kete artikull [[8]] kurse per tjera nuk di ndoshta ka edhe tjera por ne wiki boshnjake dhe serbe funksionon mir.--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 19:49 (CEST)Reply[reply]
Nuk e di ku gjenden rrenjet e ktyre (#expr, #if, <div style=) njera prej ketyre duhet te jete defekti--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 20:02 (CEST)Reply[reply]
@Tytuu, ncncnnc, problem komplet tjeter ishte, atje ku nuk te shkon mendja, stampa Stampa:Ifempty dhe Stampa:If empty, jane te njejta por sintaksa e stampes tone ishte e ndjeshme :D .--Liridon (diskutimet) 5 maj 2016 21:31 (CEST)Reply[reply]
Ah me ne fund u be shum mire qe funksionon e mendova njehere ate hapsiren tek ifempty por jo me stampen me modulin ne wiki en por nuk egzistonte nuk e kam menduar se ishte stampa :D megjithate faleminderit per mundin dhe mirkuptimin--Tytuu (diskutimet) 5 maj 2016 21:37 (CEST)Reply[reply]

Little help on my User Page[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi, dearest Liridon, how are you? Me so and so: I suffer hernia diskale lumbare, sigh... Please, I ask two minutes of your time, if you can acces my User Page and translate the second picture I put there. Thanks a lot, and if you want I'll help you in Italian and Portuguese!

Rei Momo (diskutimet) 8 maj 2016 12:42 (CEST)Reply[reply]

Yes check.svg U bë! Hi, @Rei Momo, I'm fine, sorry about disease. Just translated it in Albanian.--Liridon (diskutimet) 8 maj 2016 12:53 (CEST)Reply[reply]
Thank youuuuu !!! Rei Momo (diskutimet) 8 maj 2016 13:26 (CEST)Reply[reply]

Participate in the Ibero-American Culture Challenge![Redakto nëpërmjet kodit]

Hi!

Iberocoop has launched a translating contest to improve the content in other Wikipedia related to Ibero-American Culture.

We would love to have you on board :)

Please find the contest here: https://en.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Translating_Ibero_-_America/Participants_2016

Hugs!--Anna Torres (WMAR) (diskutimet) 10 maj 2016 16:38 (CEST)Reply[reply]

@Anna Torres (WMAR) Thx for invitation.--Liridon (diskutimet) 10 maj 2016 19:18 (CEST)Reply[reply]

Thank you for the message...[Redakto nëpërmjet kodit]

Thank you for the message on my talk page but I do not speak Albanian :p --JamesPoulson (diskutimet) 13 maj 2016 03:29 (CEST)Reply[reply]

@JamesPoulson is an automatic welcome message, which is added by a bot. --Liridon (diskutimet) 13 maj 2016 08:52 (CEST)Reply[reply]
@Liridon ok but I don't understand why it has triggered now. I've never been on the Albanian Wikipedia and have never seen other language Wikis do this :) --JamesPoulson (diskutimet) 13 maj 2016 08:59 (CEST)Reply[reply]
@JamesPoulson, well, we like welcome new users in Albanian Wikipedia. I've been welcomed in other Wikipedias (see en, it bn, arz, ect.). BTW ther is something in that message like "Not Albanian? sq-0? Click here!", which means if you dont understand Albanian, you can ask users who know your language in Embassy.--Liridon (diskutimet) 13 maj 2016 23:16 (CEST)Reply[reply]