Dallime mes rishikimeve të "DigitAlb"

Jump to navigation Jump to search
41 bytes removed ,  2 vjet më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
[Redaktim i kontrolluar][Redaktim i kontrolluar]
No edit summary
{{Neutralitet i dyshimtë}}{{Infobox company
| name = DigitAlb Sh.A
| logo = Dga3Digitalb_logo.jpgpng
| logo_size = 200px
| type = Shoqëri aksionere
}}
 
'''DigitAlb''' është platformë dixhitaledigjitale Tokësoretokësore dhe Satelitoresatelitore [[Shqiptare]] nga DigitAlb Sh.A. DigitAlb, filloi transmetimet më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]], dhe mbulon me sinjal dixhital Tokësor qytetet kryesore të [[Shqipëria|Shqipërisë]]: [[Berat]], [[Tiranë]], [[Durrës]], [[Krujë]], [[Elbasan]], [[Vlorë]], [[Shkodër]], [[Korça|Korçë]], [[Pogradeci|Pogradec]], [[Fieri|Fier]], [[Lushnja|Lushnje]] etj.
 
Në [[Dhjetordhjetor]] të vitit [[2007]] DigitAlb implementon në platformën satelitore ekzistuese transmetimin HDTV.
 
== Informacionet teknike ==
Viti [[2004]], do shënohet si një vit kulmor në fushën e zhvillimit tërësor të medias elektronike në Shqipëri duke krijuar në të njëjtën kohë, premisat e duhura për fillimin e transmetimeve të programeve televizive dhe radio nëpërmjet një tjetër teknologjie transmetimi, atë dixhitale.
 
E pikërisht në këtë kohë, më [[15 korrik|15 Korrik]] të vitit [[2004]] nisi zyrtarisht transmetimet platforma e parë televizive dixhitale në Shqipëri. Lindi [[DigitAlb]], një ndër të parat platforma dixhitale tokësore në [[Evropa|Evropë]], duke shënuar kështu dhe zhvillimin më të madh në historinë e transmetimeve televizive shqiptare.
 
Ideja dhe iniciativa e [[Dritan Hoxha|Dritan Hoxhës]], filloj të realizohej dhe të merrte jetë edhe pse mes kundërshtive të forta politike e institucionale të kohës, përplasjeve me konceptet dhe mentalitetet skeptike ekzistuese dhe pesimizmit të elementëve të ndryshëm të tregut.
Menjëherë u ndje fillimi i një ere të re. Fillimisht u mbulua me sinjal [[Tirana]] dhe Durrësi dhe më pas një nga një, Fieri, Lushnja, Elbasani, Shkodra e Vlora. Një gamë e gjerë programesh, nga çdo zhanër, ofruar përmes kanaleve tematikë të platformës nisi të plotësojë “oreksin” e publikut për të ndjekur gjithçka donte në ekran e të gjitha këto përmes cilësisë tepër të lartë të figurës dhe zërit, info elektronike EPG, dekoder të personalizuar me menu në shqip, deri atëherë e pamendueshme. Për herë të parë lindën kanalet e fëmijëve 24 orë të dubluara në shqip.
 
Më [[15 Dhjetor|15]] Dhjetordhjetor të vitit [[2004]], vetëm 5 muaj nga lindja, '''DigitAlb''' shënon një hap të ri, ai fillon edhe transmetimin e kanaleve të tij në satelit në mbarë [[Evropa|Evropën]] duke qenë e vetmja platformë e re dixhitale e kontinentit të vjetër në transmetime tokësore dhe satelitore njëkohësisht. Kështu '''DigitAlb''' nisi të përçonte Shqipërinë kudo ku punojnë e jetojnë shqiptarë.
 
Në vitet e para dhe ne vazhdimësi, '''DigitAlb''', shtonte numrin e kanaleve të platformës së tij, duke plotësuar më mirë gamën e kërkesave dhe shijeve të publikut, me më shumë kanale për fëmijë, më shumë kanale filmash, më shumë dokumentarë, dhe të gjitha në shqip, me më shumë muzikë dhe sport.
'''DigitAlb''', vazhdon të thyejë njëpasnjëshëm kufijtë duke qenë gjithnjë e më i kërkuar në treg e duke shtuar vit pas viti shërbimet dhe numrin e abonentëve.
 
Më 3 nëntor të [[2008|2008-ës]], '''DigitAlb''' nis në transmetim Tokësor & Satelitor shërbimin televiziv '''PAY-PER-VIEW''', nëpërmjet kanalit të posaçëm Digi Gold ku ofrohen përmes pagesës së dedikuar për çdo event, filmat më të fundit dhe programe të zhanreve të tjera. Pjesë e paketës PPV të [[DigitAlb]] janë edhe 2 kanalet sezonalë [[Big Brother (reality show)|Big Brother]] të cilët transmetojnë LIVE 24 orë në 24 gjithçka që ndodh mes banorëve të shtëpisë më të vëzhguar në Shqipëri.
 
'''DigitAlb''' futi një frymë krejt të re në ekranet shqiptare, duke sanksionuar imazh dhe zë zyrtar, duke promovuar në një formë krejtësisht të veçantë e origjinale, ç'ka e bëjnë të jetë gjithnjë e më tërheqës për publikun.
 
Sot '''DigitAlb''' transmeton :
* '''39 kanale SD''' dhe 17 kanale HD, gjithsej '''56 kanale''' në Platformënplatformën Tokësoretokësore.
* '''53 kanale SD''' dhe 25 kanale HD, gjithsej '''78 kanale''' në Platformënplatformën Satelitoresatelitore.
* '''33 kanale''' në shërbimin mobile (OTT, [[DigitAlb|Digitalb]] KUDO).
 
 
== Lista e kanaleve ==
* '''Kanalet Gjeneraliste''' : [[Top Channel|Top Channel HD]], [[TV Klan|Klan HD]], Klan Plus HD, [[TVSH|RTSH-1]], IN tv, [[Kohavision]], [[RTV 21]], Klan Kosova HD, Channel One, Scan TV, RTK 1, First TV, [[Alsat Digital|Alsat]] M, Rrokum TV, Tribuna Channel, Telesport, TV Dukagjini etj.
* '''Kanalet kushtuar traditës shqiptare''' : T HD
* '''Kanalet kushtuar serialeve :''' Stinët
* '''Kanalet informative''' : [[Top NEWS|Top News]], News 24, Report TV, Ora News, ABC News HD, UTV News.
* '''Kanalet për filma''' : Film Një HD, Film Dy HD, EuroFilm, Film Autor, Film Hits, Film Hits +1,Film Thriller, Film Dramë, Film Aksion, Film Komedi.
* '''Kanale për të gjithë familjen:''' Family HD
* '''Kanalet Pay-Per-View''': Digi Gold (vetëm në VOD- katalogu PopCorn, kategoria GOLD).
* '''Kanalet sezonalë kushtuar Big Brother Albania''': [[Big Brother (Albania)|Big Brother 1]], [[Big Brother (Albania)|Big Brother 2]].
* '''Kanalet e huaja''': [[Fox Broadcasting Company|FOX]], [[Fox Broadcasting Company|Fox Life]], FOX Movies, Comedy Central, Baby TV, [[Nickelodeon]], Rai 1, Rai 2, Canale 5, Italia 1, Alpha TV, Skai TV, Fine Living, MTV Live HD, Fashion TV, TV 5-Monde, Euronews, [[CNN]], [[BBC World|BBC]], ZDF, Discovery Science HD, Investigation Discovery Xtra HD, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Turbo Xtra, TLC, National Geographic HD, Travel Channel HD, 24Kitchen, Eurosport HD, Eurosport 2 HD, Dorcel HD, Stars XXX, Playboy TV etj.
* '''Kanalet radio në të dyja platformat:''' [[Top Albania Radio]], [[Top Gold Radio]], City Radio Albania, My Music Radio, Radio Rash, NRG Radio, Radio Klan.
 

Menyja e lëvizjeve