Jump to content

Dallime mes rishikimeve të "Nepali"

60 bytes added ,  12 vjet më parë
[redaktim i pashqyrtuar][redaktim i pashqyrtuar]
== Gjeografia ==
: '''''Artikulli kryesor : [[Gjeografia e Shteteve - {{PAGENAME}}|Gjeografia]]'''''
[[Skeda:Everest_kalapatthar_crop.jpg|thumb|Mount Everest]]
 
 
'''Nepali''' ka një sipërfaqe prej 147,181 km². Në Veri kufizohet me [[Kina|Kinën]] dhe në Jug me [[India|Indinë]].Gjendet në Jug të Himalajeve. Nepali ndahet në tri territore të mëdha: Tarai, Tarai i Mesëm dhe Territore Malore.
107

edits