Stampa:Infobox Bashkimi Evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Circle of 12 gold stars on a blue background
Motoja: "Të bashkur në diversitet" 
Himni: 
Një projektim ortografik i globit, ku tregon Bashkimin Europian dhe shtetet e saj anëtare (jeshile).
Një projektim ortografik i globit, ku tregon Bashkimin Europian dhe shtetet e saj anëtare (jeshile).
Qëndrat politike
Qyteti më i madh Londra
Gjuhët zyrtare
Demonimi Europian
Shtete Anëtare
Liderët
 -  Presidenti i Këshillit Evropian Herman Van Rompuy (EPP)
 -  Presidenti i Komisionit Evropian José Manuel Barroso (EPP)
Legjislatura Legjislatura e Bashkimit Evropian
 -  Dhoma e lartë Këshilli i Evropës
 -  Dhoma e ulët Parlamenti Evropian
Krijimi
 -  Traktati i Parisit (1951) 23 Korrik 1952 
 -  Traktati i Romës 1 Janar 1958 
 -  Traktati i Maastricht 1 Nëntor 1993 
Sipërfaqja
 -  E përgjithshme 4.381.376 km2 (7taa)
 -  Ujë (%) 3.08
Popullsia
 -  2012  507,890,191 (3taa)
 -  Dëndësia 116.2/km2
PBB (PPP) 2011 
 -  Total $15.821 trilionë (1raa)
 -  Për person $31,607 (15taa)
GDP (nominal) 2011 
 -  E përgjithshme $17.577 trilionë (1raa)
 -  Për person $35,116 (14taa)
Gini (2010)30.4
mesatare
HDI (2011)rritje 0.876[3]
shumë i lartë · 13ta / 25taa
Valuta
Zona kohore (UTC+0 deri +2)
 -  Vera (DST)  (UTC+1 deri +3)
Kodi telefonik 28 kode
Domaini i internetit .eu
Faqja WEB
europa.eu
a. Nëse konsiderohet një entitet i vetëm.
[krijo] Documentation icon Dokumentacioni i stampës

Referimet

  1. ^ "Brussels' EU capital role seen as irreversible". Euractiv.com. Marrë më 28 tetor 2012. Brussels has become the de facto capital of the European Union Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Brussels, Capital of European Union - European Commission, 2001.
  3. ^ Calculated using UNDP data for the member states with weighted population.