Jump to content

Normandia e Poshtme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Basse-Normandie)
Normandia e Poshtme
Location of Normandia e Poshtme
Popullsia
 • Gjithsej1 475 684
Faqja zyrtarehttp://www.region-basse-normandie.fr

Normandia e Poshtme (frën:Basse-Normandie) është një rajon administrativ i Francës i krijuar në vitin 1956. Rajoni përbëhet nga tri departamente, prefktura dhe qyteti më i madh i rajonit është Caen. Egzistojnë dy Normandi Normandia e Poshtme dhe e Epërme.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]