Daniele Padelli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Daniele Padelli

Padelli me Italinë në 2015
Të dhënat vetjake
Datëlindja (1985-10-25) 25 tetor 1985 (38 vjeç)
VendlindjaLecco, Itali
Gjatësia1.91 m (6 ft 3 in)[1]
PozicioniPortier
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Internazionale
Numri27
Karriera me të rinjtë
2001–2002Lecco
2002–2004Como
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2003–2004Como0(0)
2004–2012Sampdoria0(0)
2005–2006Pizzighettone (huazim)33(0)
2006–2007Crotone (huazim)1(0)
2007Liverpool (huazim)1(0)
2008–2009Pisa (huazim)7(0)
2008–2009Avellino (huazim)15(0)
2009–2011Bari (huazim)3(0)
2011–2012Udinese (huazim)0(0)
2012–2013Udinese9(0)
2013–2017Torino100(0)
2017–Internazionale1(0)
Karriera ndërkombëtare
2005–2007Italia U207(0)
2006Italia U211(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 2 shkurt 2020
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 17 nëntor 2015

Daniele Padelli (lindur më 25 tetor 1985) është një futbollist profesionist italian i cili luan si portier për klubin italian Internazionale.

Karriera me klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Padelli nisi karrierën e tij me klubin e Seconda Categoria Delebio, e cila ishte një klub nga qyteti i Valtellina. Në vitin 2001 ai kaloi te Lecco, kurse në vit më pas ju bashkua Comos. Në vitin 2004, Padelli u transferua te Sampdoria,[2] ku fillimisht luajti me ekipin Primavera, para se të huazohej te PizzighettoneSerie C1 (33 ndeshje, 29 gola të pësuar) dhe më pas te Crotone (një ndeshje, 2 gola të pësuar).

Huazimi te Liverpool[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 12 janar 2007, Padelli u huazua te klubi i Premier Ligës Liverpool deri në përfundim të sezoni me mundësi për ta bërë transferimin të përhershëm.[3] Rreth këtij transferimi, trajneri i ekipit Rafael Benítez tha: "Ai është një portier i ri i mirë që është zgjedhur për ekipin e tij kombëtar. Padelli do të na japë një mundësi të mirë për të ardhmen. Fakti që ai është edhe një herë me ekipin kombëtar nën-21 tregon se jemi duke firmosur një lojtar shumë të mirë.[4] Ai luajti ndeshjen e tij të parë dhe të fundit me klubin më 13 maj 2007 kundër Charlton Athletic në javën e fundit të sezonit 2006–07, duke u bërë italiani i parë që luan me klubin.[5] Megjithatë, ai zhvilloi një paraqitje negative, duke pësuar dy gola me Liverpoolin që barazoi ndeshjen 2–2.[6] Pas kësaj, Padelli u rikthye te Sampdoria më 8 qershor 2007.[7]

Huazimi te Pisa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 5 korrik 2007, Padelli u huazua në Serie B te Pisa, ku ai luajti fillimisht në disa ndeshje miqësore para se të debutonte zyrtarisht në Coppa Italia kundër Napolit. Ai e mbylli sezonin me shtatë ndeshje të luajtura dhe dhjetë gola të pësuar. Në sezonin 2008–09, ai u huazua te Avellino me mundësi për ta bërë transferimin e përhershëm.[8][9] Me biancoverdi, Padelli koleksionoi 15 ndeshje dhe pësoi 29 gola, me ekipin që në fund u rrëzua në Lega Pro Prima Divisione.

Huazimi te Bari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 2 korrik 2009, Padelli u huazua te Bari me klauzolë blerje.[10] Ai e shpenzoi sezonin 2009–10 si rezerva e portiert belg Jean-François Gillet. Debutimi i tij në Serie A erdhi më 9 maj 2010 në barazimin 3–3 të Barit kundër Udineses.[11] Më 29 korrik 2010, marrëveshja e huazimit u rinovua edhe për një sezon, me Padellin që e nisi sezonin e ri sërisht rezervë, duke luajtur në ndeshjen e parë më 17 dhjetor kundër Palermos.[12]

Udinese[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 25 qershor 2011, Padelli u rikthye te Sampdoria, por më 31 gusht u njoftua se ai kishte kaluar në formë huazimi te Udinese me mundësi marrjen 50% të kartonit në bashkpronësi.[13] Më 27 gusht 2012, ai u shit përfundimisht te Udinese,[14] ku në sezonin 2012–13 ishte zgjedhja e dytë në portë, duke zhvilluar 12 paraqitje.

Torino[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Më 29 maj 2013, Padelli u transferua te Torino si lojtar i lirë, duke zëvëndësuar të pezulluarin Gillet në portë si titullar. Ai bëri debutimin e tij në raundin e tretëCoppa Italias kundër Pescarës, duke pësuar dy herë në një humbje 2–1. Padelli luajti në çdo ndeshje në kampionat, me Torinon që siguroi kualifikimin në Ligën e Evropës.[15]

Ai mori çmimin zbulimi i sezonit për portierët në Çmimet e Sportit Italian më 21 maj 2014.[16][17] Padelli bëri debutimin e tij në kompeticionet evropiane për Torinon në raundin e tretë të Ligës së Evropës 2014–15 kundër ekipit suedez Brommapojkarna.[18]

Pas mbërritjes së anglezit Joe Hart nga Manchester City, Padelli e humbi vendin e tij si titullar, dhe kontrata e tij përfundoi në fund të sezonit 2015–16. Ai e mbylli qëndrimin e tij te Torino me 116 ndeshje në të gjitha kompeticionet në katër sezone.

Internazionale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në korrik 2017, Padelli u transferua te Interi.[19][20] U raportua se ai kishte arritur një marrveshje paraprake me klubin në maj me qëllim për t'u bashkuar zyrtarisht me ekipin më 1 korrik.[21] Më 28 qershor 2019, Padelli sëbashku me portierin e tretë të ekipit Tommaso Berni firmosi një kontratë të re një-vjeçare.[22]

Më 2 shkurt 2020, Padelli bëri debutimin e tij në Serie A për Interin duke mbajtur portën e paprekur në transfertën kundër Udineses ku ekipi fitoi 2–0.[23]

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në periudhën 2005–07, Padelli u ftua në ekipin kombëtar nën-20 në 14 raste, duke luajtur shtatë ndeshje. Më 12 dhjetor 2006, ai bëri debutimin e tij me ekipin nën-21 kundër Luksemburgut, duke ndihmuar të kaltrit të fitonin 2–0.

Më 30 gusht 2014, ai u thirr në kombëtaren kryesore për herë të parë nga trajneri i ri Antonio Conte për ndeshjen miqësore kundër Holandës dhe ndeshjen kualifikuese të UEFA Euro 2016 kundër Norvegjisë.

Statistikat e karrierës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Redaktuar më 16 shkurt 2020[24][25]
Ndeshjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe kompeticionit
Klubi Sezoni Liga Kupa Evropa Gjithsej
Divizioni Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola Ndsh Gola
Como 2003–04 Serie B 0 0 0 0 0 0
Sampdoria 2004–05 Serie A 0 0 0 0 0 0
Pizzighettone (huazim) 2005–06 Serie C1 33 0 1 0 34 0
Crotone (huazim) 2006–07 Serie B 1 0 1 0 2 0
Liverpool (huazim) 2006–07 Premier League 1 0 0 0 1 0
Pisa (huazim) 2007–08 Serie B 7 0 1 0 8 0
Bari (huazim) 2009–10 Serie A 1 0 0 0 1 0
2010–11 2 0 3 0 5 0
Gjithsej 3 0 3 0 6 0
Udinese 2011–12 Serie A 0 0 0 0 0 0 0 0
2012–13 9 0 1 0 2[a] 0 12 0
Gjithsej 9 0 1 0 2 0 12 0
Torino 2013–14 Serie A 38 0 1 0 39 0
2014–15 25 0 1 0 12[a] 0 38 0
2015–16 35 0 0 0 35 0
2016–17 2 0 2 0 4 0
Gjithsej 100 0 4 0 12 0 116 0
Internazionale 2017–18 Serie A 0 0 1 0 1 0
2018–19 0 0 1 0 0 0 1 0
2019–20 3 0 1 0 0 0 4 0
Gjithsej 3 0 3 0 0 0 6 0
Gjithsej karriera 171 0 14 0 14 0 199 0
 1. ^ a b Të gjitha ndeshjet në UEFA Ligën e Evropës

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Daniele Padelli". inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. Arkivuar nga origjinali më 8 nëntor 2019. Marrë më 4 shkurt 2020.
 2. ^ "Calcio Mercato" (PDF) (në italisht). Lega Calcio. 2004. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 29 maj 2005. Marrë më 22 gusht 2019.
 3. ^ Tom Adams (12 janar 2017). "Reds swoop for Samp starlet" [Të kuqtë marrin yllin e Sampdorias] (në anglisht). Sky Sports. Marrë më 22 gusht 2019.
 4. ^ "Reds sign Italian goalkeeper" [Të kuqtë firmosin me portierin italian] (në anglisht). Liverpool F.C. 12 janar 2007. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2014. Marrë më 9 shkurt 2020.
 5. ^ Mandeep Sanghera (13 maj 2007). "Liverpool 2–2 Charlton" (në anglisht). BBC Sport. Marrë më 19 maj 2007.
 6. ^ "Addicks Spoil Fowler's Finale" [Addicks prish ndeshjen finale të Fowler] (në anglisht). Sky Sports. 13 maj 2007. Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2007. Marrë më 10 qershor 2007.
 7. ^ "Padelli returns to Italy after loan spell" [Padelli rikthehet në Itali pas huazimit] (në anglisht). Liverpool F.C. 8 qershor 2007. Arkivuar nga origjinali më 26 nëntor 2014. Marrë më 9 shkurt 2020.
 8. ^ "ACCORDO RAGGIUNTO CON LA SAMP PER PADELLI E KOMAN" (në italisht). US Avellino. 5 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 14 korrik 2009. Marrë më 5 gusht 2008.
 9. ^ Germano D'Ambrosio (5 gusht 2008). "UFFICIALE: Avellino, presi Padelli e Koman" (në italisht). Tutto Mercato Web. Marrë më 28 shtator 2014.
 10. ^ "Bari snap up Sampdoria keeper Padelli" [Bari merr portierin e Sampdorias Padelli] (në anglisht). Tribal Football. 9 korrik 2009. Marrë më 12 shkurt 2020.
 11. ^ "Udinese vs. Bari 3 – 3" (në anglisht). Soccerway. 9 maj 2010. Marrë më 12 shkurt 2020.
 12. ^ "Bari vs. Palermo 1 – 1" (në anglisht). Soccerway. 19 dhjetor 2010. Marrë më 12 shkurt 2020.
 13. ^ "Daniele Padelli all'Udinese a titolo temporaneo" [Daniele Padelli te Udinese në formë të përkohshme] (në italisht). Genoa: U.C. Sampdoria. 31 gusht 2011. Marrë më 22 gusht 2019.
 14. ^ "Daniele Padelli passa all'Udinese a titolo definitivo" [Daniele Padelli kalon te Udinese në formë të përhershme] (në italisht). Genoa: U.C. Sampdoria. 27 gusht 2012. Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2012. Marrë më 13 shkurt 2020.
 15. ^ "Daniele Padelli » Serie A 2013/2014" (në anglisht). World Football. Marrë më 15 shkurt 2020.
 16. ^ "Torino. Padelli è il portiere rivelazione della Serie A, Petrachi miglior diesse". gazzetta.it (në italisht). La Gazzetta dello Sport. Marrë më 21 maj 2014.
 17. ^ "Toro premiato come squadra rivelazione della serie A" [Torino nderohet si ekipi zbulimi i sezonit i Serie A]. toronews.it (në italisht). toronews. Arkivuar nga origjinali më 22 maj 2014. Marrë më 21 maj 2014.
 18. ^ "Brommapojkarna vs. Torino 0 – 3" (në anglisht). Soccerway. 31 korrik 2014. Marrë më 2 gusht 2014.
 19. ^ "Padelli signs for Inter" [Padelli firmos për Interin]. inter.it (në anglisht). F.C. Internazionale Milano. 3 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2019. Marrë më 4 korrik 2017.
 20. ^ "Calcio Mercato" (në italisht). Milano: Lega Serie A. 1 korrik 2017. Arkivuar nga origjinali më 3 korrik 2017. Marrë më 1 korrik 2017.
 21. ^ "Calciomercato Inter, Handanovic ritrova un amico: Padelli suo vice come a Udine" [Merkato Inter, Handanovic ritakon një mik: Padelli zëvëndësuesi i tij ashtu si te Udinese] (në italisht). Milano: Tuttosport. 3 maj 2017. Marrë më 2 korrik 2017.
 22. ^ "Daniele Padelli to remain at Inter until 2020" [Daniele Padelli do të qëndrojë te Interi deri në vitin 2020]. inter.it (në anglisht). Milano: F.C. Internazionale Milano. 28 qershor 2019. Arkivuar nga origjinali më 29 qershor 2019. Marrë më 29 qershor 2019.
 23. ^ "Interi fiton me rezultat bindës në udhëtim te Udinese". Telegrafi.com. 2 shkurt 2020. Marrë më 17 shkurt 2020.
 24. ^ "Daniele Padelli" (në anglisht). Soccerway. Marrë më 19 shkurt 2020.
 25. ^ "Daniele Padelli" (në anglisht). World Football. Marrë më 3 shkurt 2020.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]