Demografia e Finlandës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Piramida e popullsisë
Lëvizja e popullsisë

Me 338.000km² Finlanda është shteti i pestë përnga madhësia në Evropë, por me 5,1 milion banorë dhe me dendësi prej 15 banorësh në 1 km katrorë është një ndër shtetet e fundit të Evropës.

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]