Demografia e Republikës Çeke

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Çekia ka 10,228,744 banorë (korrik2007)[1]

Pjesa më e madhe e banorëve të Republikës Çeke janë çekë 94.2%, krse 3,7% kanë përkatësi Morave dhe 0.1% Silesiane sipas një studimi të 2001). Minoritetet më të mëdha janë Slovakët (1.9%), Polakët (0.5%), Gjermanët (0.4%), dhe Romët.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Republika e Çekië ne CIA Arkivuar 22 prill 2008 tek Wayback Machine - Transclusion error: {{En}} is only for use in File namespace. Use {{lang-en}} or {{in lang|en}} instead.