Kantoni Châteauponsac

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Châteauponsac
Canton de Châteauponsac
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Haute-Vienne
Arrondissement Bellac
Kryeqëndra Châteauponsac
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 177,37 km2
Popullsia 4.092 banorë 2006
Dendësia 23,07 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8707
Kantoni Châteauponsac – harta_foto

Kantoni Châteauponsac (frëngjisht: Canton de Châteauponsac) është një kantondepartamentin Haute-Vienne, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Châteauponsac. Ka sipërfaqe 177.37km2 dhe popullsi 4092 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Châteauponsac aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Gérard Lamardelle

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]