Kantoni Pierre-Buffière

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Pierre-Buffière
Canton de Pierre-Buffière
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Haute-Vienne
Arrondissement Limoges
Kryeqëndra Pierre-Buffière
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 194,36 km2
Popullsia 7.987 banorë 2006
Dendësia 41,09 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8721
Kantoni Pierre-Buffière – harta_foto

Kantoni Pierre-Buffière (frëngjisht: Canton de Pierre-Buffière) është një kantondepartamentin Haute-Vienne, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Pierre-Buffière. Ka sipërfaqe 194.36km2 dhe popullsi 7987 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Pierre-Buffière aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Louis Nouhaud

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]