Kantoni Eymoutiers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Eymoutiers
Canton d'Eymoutiers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Haute-Vienne
Arrondissement Limoges
Kryeqëndra Eymoutiers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 364,22 km2
Popullsia 5.898 banorë 2006
Dendësia 16,19 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8709
Kantoni Eymoutiers – harta_foto

Kantoni Eymoutiers (frëngjisht: Canton d'Eymoutiers) është një kantondepartamentin Haute-Vienne, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Eymoutiers. Ka sipërfaqe 364.22km2 dhe popullsi 5898 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Eymoutiers aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]