Kantoni Aixe-sur-Vienne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Aixe-sur-Vienne
Canton d'Aixe-sur-Vienne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Haute-Vienne
Arrondissement Limoges
Kryeqëndra Aixe-sur-Vienne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 191,84 km2
Popullsia 18.204 banorë 2006
Dendësia 94,89 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8701
Kantoni Aixe-sur-Vienne – harta_foto

Kantoni Aixe-sur-Vienne (frëngjisht: Canton d'Aixe-sur-Vienne) është një kantondepartamentin Haute-Vienne, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Aixe-sur-Vienne. Ka sipërfaqe 191.84km2 dhe popullsi 18204 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Aixe-sur-Vienne aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Patrick Servaud

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]