Kantoni Le Dorat

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Le Dorat
Canton du Dorat
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Nouvelle-Aquitaine
Departamenti Haute-Vienne
Arrondissement Arrondissement de Bellac
Kryeqëndra Le Dorat
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 288,07 km2
Popullsia 4.556 banorë 2006
Dendësia 15,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8708
Kantoni Le Dorat – harta_foto

Kantoni Le Dorat (frëngjisht: Canton du Dorat) është një kantondepartamentin Haute-Vienne, rajonin Nouvelle-AquitaineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Le Dorat. Ka sipërfaqe 288.07km2 dhe popullsi 4556 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Le Dorat aktualisht përbëhet nga 12 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Yvonne Jardel

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]