Kantoni Saint-Yrieix-la-Perche

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Yrieix-la-Perche
Canton de Saint-Yrieix-la-Perche
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Limousin
Departamenti Haute-Vienne
Arrondissement Limoges
Kryeqëndra Saint-Yrieix-la-Perche
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 254,81 km2
Popullsia 10.559 banorë 2006
Dendësia 41,44 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 8729
Kantoni Saint-Yrieix-la-Perche – harta_foto

Kantoni Saint-Yrieix-la-Perche (frëngjisht: Canton de Saint-Yrieix-la-Perche) është një kantondepartamentin Haute-Vienne, rajonin LimousinFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Yrieix-la-Perche. Ka sipërfaqe 254.81km2 dhe popullsi 10559 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Yrieix-la-Perche aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Monique Plazzi

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]