Kantoni Gevrey-Chambertin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Gevrey-Chambertin
Canton de Gevrey-Chambertin
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Arrondissement Dijon
Kryeqëndra Gevrey-Chambertin
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 251,21 km2
Popullsia 14.950 banorë 2006
Dendësia 59,51 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2115

Kantoni Gevrey-Chambertin (frëngjisht: Canton de Gevrey-Chambertin) është një kantondepartamentin Côte-d'Or, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Gevrey-Chambertin. Ka sipërfaqe 251.21km2 dhe popullsi 14950 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Gevrey-Chambertin aktualisht përbëhet nga 32 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Claude Robert

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]