Kantoni Venarey-les-Laumes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Venarey-les-Laumes
Canton de Venarey-Les Laumes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Arrondissement Montbard
Kryeqëndra Venarey-Les Laumes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 307,04 km2
Popullsia 8.037 banorë 1999
Dendësia 26,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2136

Kantoni Venarey-les-Laumes (frëngjisht: Canton de Venarey-les-Laumes) është një kantondepartamentin Côte-d'Or, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Venarey-Les Laumes. Ka sipërfaqe 307.04km2 dhe popullsi 8037 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Venarey-les-Laumes aktualisht përbëhet nga 23 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]