Kantoni Nuits-Saint-Georges

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Nuits-Saint-Georges
Canton de Nuits-Saint-Georges
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Arrondissement Beaune
Kryeqëndra Nuits-Saint-Georges
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 252,18 km2
Popullsia 14.382 banorë 1999
Dendësia 57,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2124

Kantoni Nuits-Saint-Georges (frëngjisht: Canton de Nuits-Saint-Georges) është një kantondepartamentin Côte-d'Or, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Nuits-Saint-Georges. Ka sipërfaqe 252.18km2 dhe popullsi 14382 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Nuits-Saint-Georges aktualisht përbëhet nga 25 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Pierre-Alexandre Privolt

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]