Kantoni Auxonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Auxonne
Canton d'Auxonne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Bourgogne
Departamenti Côte-d'Or
Arrondissement Dijon
Kryeqëndra Auxonne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 170,2 km2
Popullsia 12.843 banorë 1999
Dendësia 75,46 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2103

Kantoni Auxonne (frëngjisht: Canton d'Auxonne) është një kantondepartamentin Côte-d'Or, rajonin BourgogneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Auxonne. Ka sipërfaqe 170.2km2 dhe popullsi 12843 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Auxonne aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Dominique Girard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]