Kantoni Les Pieux

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Les Pieux
Canton des Pieux
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Cherbourg
Kryeqëndra Les Pieux
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 141,66 km2
Popullsia 13.540 banorë 2009
Dendësia 95,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5028

Kantoni Les Pieux (frëngjisht: Canton des Pieux) është një kantondepartamentin Manche, rajonin NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Les Pieux. Ka sipërfaqe 141.66km2 dhe popullsi 13540 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Les Pieux aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]