Kantoni Mortain

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Mortain
Canton de Mortain
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Avranches
Kryeqëndra Mortain
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 140,1 km2
Popullsia 5.978 banorë 2009
Dendësia 42,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5024

Kantoni Mortain (frëngjisht: Canton de Mortain) është një kantondepartamentin Manche, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Mortain. Ka sipërfaqe 140.1km2 dhe popullsi 5978 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Mortain aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]