Kantoni Barneville-Carteret

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Barneville-Carteret
Canton de Barneville-Carteret
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Cherbourg
Kryeqëndra Barneville-Carteret
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 120,02 km2
Popullsia 7.661 banorë 2009
Dendësia 63,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5003

Kantoni Barneville-Carteret (frëngjisht: Canton de Barneville-Carteret) është një kantondepartamentin Manche, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Barneville-Carteret. Ka sipërfaqe 120.02km2 dhe popullsi 7661 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Barneville-Carteret aktualisht përbëhet nga 14 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Dieudonné Renaux

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]