Kantoni Torigni-sur-Vire

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Torigni-sur-Vire
Canton de Torigni-sur-Vire
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Basse-Normandie
Departamenti Manche
Arrondissement Saint-Lô
Kryeqëndra Torigni-sur-Vire
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 154,34 km2
Popullsia 12.684 banorë 2009
Dendësia 82,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5046

Kantoni Torigni-sur-Vire (frëngjisht: Canton de Torigni-sur-Vire) është një kantondepartamentin Manche, rajonin Basse-NormandieFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Torigni-sur-Vire. Ka sipërfaqe 154.34km2 dhe popullsi 12684 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Torigni-sur-Vire aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Marie-Pierre Fauvel-Beaufils

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]