Kantoni Ligny-en-Barrois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Ligny-en-Barrois
Ligny-en-Barrois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Lorraine
Departamenti Meuse
Arrondissement Bar-le-Duc
Kryeqëndra Ligny-en-Barrois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 225,23 km2
Popullsia 10.890 banorë 2007
Dendësia 48,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 5511

Kantoni Ligny-en-Barrois (frëngjisht: Canton de Ligny-en-Barrois) është një kantondepartamentin Meuse, rajonin LorraineFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Ligny-en-Barrois. Ka sipërfaqe 225.23km2 dhe popullsi 10890 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Ligny-en-Barrois aktualisht përbëhet nga 20 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Roger Beauxerois

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]