Kantoni Montfort-l'Amaury

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Montfort-l'Amaury
Canton de Montfort-l'Amaury
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Yvelines
Arrondissement Rambouillet
Kryeqëndra Montfort-l'Amaury
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 194,22 km2
Popullsia 43.854 banorë 2008
Dendësia 225,8 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7815
Kantoni Montfort-l'Amaury – harta_foto

Kantoni Montfort-l'Amaury (frëngjisht: Canton de Montfort-l'Amaury) është një kantondepartamentin Yvelines, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montfort-l'Amaury. Ka sipërfaqe 194.22km2 dhe popullsi 43854 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Montfort-l'Amaury aktualisht përbëhet nga 29 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]