Kantoni Vélizy-Villacoublay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vélizy-Villacoublay
Canton de Vélizy-Villacoublay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Île-de-France
Departamenti Yvelines
Arrondissement Versailles
Kryeqëndra Vélizy-Villacoublay
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 8,93 km2
Popullsia 20.342 banorë Regjistrimi: 1999
Dendësia 2.277,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7837

Kantoni Vélizy-Villacoublay (frëngjisht: Canton de Vélizy-Villacoublay) është një kantondepartamentin Yvelines, rajonin Île-de-FranceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vélizy-Villacoublay. Ka sipërfaqe 8.93km2 dhe popullsi 20342 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vélizy-Villacoublay aktualisht përbëhet nga 1 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Joël Loison,

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]